TOP 5 žolíkov z lavičky v histórii futbalu

Na nedávnych MS v Brazílii zaznamenali náhradníci približne jednu pätinu zo všetkých gólov. Jediné striedanie môže otočiť celý priebeh zápasu, a preto býva magickou zbraňou veľkých trénerov. Ktoré striedania sa zapísali do futbalovej histórie veľkými písmenami?

5. Günter Netzer – Borussia Mönchengladbach

Nemecký tvorca hry zo 60-tych až 70-tych rokov minulého storočia zažil na vlastnej koži obrovskú rozpoltenosť. Pred finálovým zápasom nemeckého poháru v roku 1973 mu zomrela matka, takže tréner nechal trúchliaceho Netzera na lavičke. Ten si však pár minút pred koncom zápasu za nerozhodného stavu doslova vydupal striedanie. Len tri minúty po nástupe na trávnik zabezpečil Mönchengladbachu cenný nemecký pohár. Neskôr si zahral aj za Real Madrid.

Finále nemeckého poháru 1973 (spox.com)4. Jermain Defoe – West Ham United, Tottenham Hotspurs, Bournemouth, Portsmouth

Bývalý reprezentačný útočník Albiónu si vytvoril v anglickej Premier League povesť super náhradníka, keďže z tohto postu strelil 20 gólov. V drese národného tímu zaznamenal 17 gólov, z toho až sedem ako striedajúci hráč.

Jermain Defoe v drese Tottenhamu (mlssoccer.com)3 . Roger Milla – Kamerun

Známy Kamerunčan sa preslávil nezameniteľnou oslavou gólu pri rohovej zástavke či ako najstarší hráč a strelec na MS (42 rokov 39 dní). Ako super žolík sa predviedol vo veku 38 rokov na MS 1990 v Taliansku, kde  zaznamenal všetky svoje štyri góly ako striedajúci hráč a Kamerunu zaistil postup do štvrťfinále.

Roger Milla (footballfacts.com)2. David Fairclough – FC Liverpool

Fairclough sa síce počas kariéry nezaradil medzi najväčšie ikony „The Reds“, ale počas 70-tych a 80-tych rokov si vyslúžil prezývku „Original Super Sub“. Až 35 gólov zaznamenal v poslednej polhodine zápasov a takmer tretinu presných zásahov si pripísal ako náhradník.

David Fairclough (liverpoolecho.co.uk)1. Ole Gunnar Solskjær – Manchester United

Nórsky „zabijak s detskou tvárou“ pôsobil v Manchestri jedenásť sezón, no na zápasy sa díval prevažne z lavičky. Ako striedajúci žolík sa presadil 28-krát a postaral sa aj o víťazný gól vo finále Ligy majstrov v roku 1999 proti Bayernu Mníchov. Stále drží rekord Premier League za najviac gólov striedajúceho hráča. V roku 1999 sa pri víťazstve nad Nottinghamom Forest presadil štyrikrát, pričom nastúpil až v 72. minúte. Ole nevynikal ako útočník rýchlosťou či silou, ale inštinktom a chcením. Na lavičke netrúchlil, neplakal, nevyhováral sa. Čakal na príležitosti.

Ole Gunnar Solskjaer (sohanews2.vcmedia.vn)

 

(js)

Súvisiace články:

• Striedania – magická moc trénerov na MS

• TOP 20 najlepšie platených futbalových manažérov

• TOP 5 najrýchlejších futbalistov

Komentáre

Pin It