TOP 5 najnavštevovanejších líg sveta

Obrovské štadióny vypredané do posledného miesta, to je vo veľkých krajinách bežný jav. Ktoré ligové súťaže sú na našej planéte v priemere najnavštevovanejšie?

1# NFL (americký futbal)

Celková návštevnosť za sezónu: 17 304 343 divákov

Priemerná návštevnosť na zápas: 68 397

Najnavštevovanejšou súťažou sveta je bezpochyby americká National Football League (NFL), v ktorej hrá celkovo 32 tímov z celej kontinentálnej časti USA. Pod vysoké číslo sa podpisuje hlavne obrovská kapacita väčšiny štadiónov. Vôbec najmenším štadiónom je dočasný domov Minnesoty Vikings, a  to TCF Bank Stadium s kapacitou približne „len“ 52-tisíc divákov. Domovský štadión University of Minnesota budú Vikings využívať len do roku 2016, keď  otvoria v Minneapolise nový stánok pre 65-tisíc divákov s možnosťou rozšírenia až na 73-tisíc miest.

FedExField (espndn.com)2# Bundesliga (futbal)

Celková návštevnosť za sezónu: 13 311 145 divákov

Priemerná návštevnosť na zápas: 43 502

Na druhom mieste sa nachádza s poriadnym odstupom za NFL najsledovanejšia európska ligová súťaž, a to nemecká futbalová Bundesliga. Práve návštevnosť a výborný marketing sú hlavnými silami tejto súťaže, ktorá ešte pred piatimi až siedmimi rokmi susedila v ratingu UEFA „len“ s francúzskou najvyššou súťažou Ligue 1. V televízii stále nemá takú popularitu ako anglická liga, čo je spôsobené možno aj prílišnou dominantnosťou Bayernu Mníchov.

Allianz Arena (falso9blog.com)3# Premier League  (futbal)

Celková návštevnosť za sezónu: 13 929 810 divákov

Priemerná návštevnosť na zápas: 36 657

Najvyššia anglická futbalová súťaž zaostáva za Budnesligou približne o 7-tisíc divákov na jeden zápas. V budúcnosti sa môže tento rozdiel znížiť, očakáva sa vyšší nárast návštevnosti v Premier League. Prebiehajú alebo sa plánujú stavebné práce na štadiónoch Manchestru City, Liverpoolu, ale aj na olympijskom štadióne v Londýne, ktorý bude novým domovom West Hamu United. Dlho sa hovorí aj o výstavbe nového stánku Tottenhamu Hotspur pre viac ako 50-tisíc divákov.

Old Trafford (goal.com)4# AFL  (austrálsky futbal)

Celková návštevnosť za sezónu: 6 926 380 divákov

Priemerná návštevnosť na zápas: 33 461

Mimo európsky a americký kontinent je najnavštevovanejšou ligovou súťažou Australian Football League (AFL), ktorá aktívne funguje už od roku 1897 (predtým ako Victorian Football League). V súčasnosti v tejto súťaži pôsobí 18 tímov, ktoré počas základnej časti odohrajú 23 kôl. Vrcholom sezóny je Grand final, ktoré pravidelne hostí najväčší stánok v krajine Melbourne Cricket Ground s kapacitou viac ako 100-tisíc divákov.

MCG Grand final (thatsmelbourne.com)5# MLB  (bejzbal)

Celková návštevnosť za sezónu: 73 739 622 divákov

Priemerná návštevnosť na zápas: 30 458

V celkovom súčte návštevnosti za sezónu jasne vedie druhá najpopulárnejšia súťaž na americkom kontinente Major League Baseball (MLB). Tá však jednoznačne vedie aj v počte zápasov, ktorých je presne 2426.

Dodger Stadium (jefflewisphotography.com)Súvisiace články

• FOTO: 13 štadiónov futbalových ME 2020

• 8 nezabudnuteľných momentov skupinovej fázy futbalovej Ligy majstrov

 

Komentáre

Pin It