TOP 5 hokejistov švédskej ligy s predpokladmi na NHL

Hoci bežnejšou cestou prepracovania sa do NHL je cesta cez zámorské juniorky, v ktorých si hokejisti naplno osvojujú štýl najprestížnejšej hokejovej ligy, dá sa tam dostať aj „oslnením“ na európskom fóre. Často to dokazuje švédska najvyššia súťaž, z ktorej sme vybrali päticu, ktorá by sa mohla už čoskoro presadiť v zámorí.

5. Toni Rajala, Färjestad BK

Stále iba 23-ročný fínsky krídelník s výbornou akceleráciou a skvelým držaním puku. Dokonca už prešiel nováčikovským draftom do NHL, to však bolo ešte v roku 2009, keď si ho v štvrtom kole vybral Edmonton Oilers, no nastupoval iba za farmárske tímy. V súčasnosti patrí medzi opory 9-násobného švédskeho majstra, kam prišiel z tímu KHL Jugry Chanty Mansijsk. Trápiacemu sa Edmontonu by sa v súčasnej forme určite hodil.

Toni Rajala (farjestadbk.se)4. Kristian Näkyvä, Luleå HF

Do tímu sídliaceho na severe Švédska prišiel iba pred začiatkom tejto sezóny z rodného Fínska, avšak veľmi rýchlo sa zaradil medzi opory tímu. Obranca s výbornými korčuliarskymi schopnosťami a s veľmi dobrým citom pre prihrávku už nemalou mierou dopomohol v tejto sezóne svojmu tímu k prvej trofeji, ktorou bol pohár Ligy Majstrov. Veľmi dominantnú rolu zohráva taktiež pri presilovkách, kde je riadiacim elementom.

Kristian Näkyvä (luleahockey.se)3. Tim Heed, AIK Skellefteå

Počas minulého leta opustili tím, ktorý ovládol predošlé 2 ročníky domácej súťaže opory ako Bud Holloway, Piérre-Edouard Bellemare alebo Oscar Möller a zdalo sa že to tím poznačí. Možno aj trochu prekvapivo ich to zasiahlo iba natoľko, že sa im ostatné tímy v základnej časti iba viac priblížili. Jedným z viacerých dôvodov je aj tento stále ešte hokejovo rastúci ofenzívne ladený obranca, ktorý by vzhľadom na svoje tvorcovské schopnosti mohol alternovať aj na centri.

Tim Heed (skellefteaaik.se)2. Joel Lassinantti, Luleå HF

V tíme úradujúceho víťaza hokejovej Ligy Majstrov sa v tejto sezóne zbehol veľmi mladý kolektív. Úspech stavajú na strážcovi svätyne. K spomenutému triumfu ich doviedol iba 22-ročný gólman, ktorý je zároveň veľmi dobrým showmanom. Obrovský podiel nesie aj na tom, že Luleå dokázala prejsť katom po základnej časti. V 38 zápasoch totiž inkasoval priemerne iba 1,88 gólu na zápas.

Joel Lassinantti (luleahockey.se)1.Mathis Olimb, Frölunda Indians

Stabilný útočný pilier nórskej hokejovej reprezentácie a jedna z hlavných opôr tímu Frölundy. Kvalitnými výkonmi dotiahol klub v tejto sezóne až do finále hokejovej Ligy Majstrov a bol vyhlásený za najužitočnejšieho hráča tohto podujatia. Vo švédskej najvyššej súťaži, ktorá v súčasnosti nesie názov SHL, si už odbíja celkovo štvrtú sezónu počas ktorej podáva stabilné výkony. Kvality dokazoval aj na turnaji pomyselného predchodcu Ligy Majstrov zvanom European Trophy.

Mathis Olimb (frolundindians.com)Súvisiace články

• TOP 4 hokejisti NHL s najväčším počtom výmien

• 11 najvernejších hokejových legiend

Komentáre

Pin It