11 najvernejších hokejových legiend

V hokejovom svete žijú legendy, ktoré spojili celú kariéru s jediným klubom. Predstavujeme 11  najvernejších hokejových legiend.

Nicklas Lidström, Detroit Red Wings

Legendárny švédsky obranca spojil svoje 20-ročné pôsobenie v najprestížnejšej hokejovej lige sveta s jediným tímom, Detroitom Red Wings. V drese „červených krídel“ odohral 1564 zápasov v základnej časti a k nim pridal 263 zápasov v play-off. Dlhé roky pôsobil v tejto organizácii ako asistent kapitána Steva Yzermana a po jeho odchode nosil v závere kariéry 6 rokov kapitánske „céčko“. Okrem úspechov s Red Wings si dvanásťkrát zahral v All-Star zápase NHL a sedemkrát bol zvolený za najlepšieho obrancu zámorskej NHL.

Nicklas Lidstrom (svt.se)Stan Mikita, Chicago Blackhawks

Rodený Slovák zasvätil celú svoju úctyhodnú kariéru „čiernym jastrabom“. Okrem víťazstva v Stanleyho pohári získal aj mnoho individuálnych ocenení. Medzi najvýznamnejšie patria Hart Trophy (1967 a 1968) a Art Ross Trophy (1964, 1965, 1967 a 1968). Jeho vernosť vyzdvihuje fakt, že okrem neho odohrali viac zápasov za jeden tím iba traja hráči. Meno „vernej legendy“ Stana Mikitu nesie zimný štadión v Ružomberku.

Stan Mikita (martinus.sk)Joe Sakic, Colorado Avalanche

Kariéru začínal na konci 80-tych rokov minulého storočia u predchodcu „lavín“ v tíme Québec Nordiques. Po presťahovaní klubu do amerického mesta Denver v štáte Colorado sa stal prvým kapitánom tímu, a hneď v prvej sezóne ho doviedol k vytúženému hokejovému grálu. K rovnakému úspechu priviedol „lavíny“ aj v roku 2001. Pýšiť sa môže aj úspechmi v drese „javorového listu“. V roku 1994 sa stal s národným tímom majstrom sveta a o 8 rokov pridal aj zlato z olympiády v Salt Lake City, čím sa zaradil do takzvaného Triple Gold Clubu.

Joe Sakic (nhl.com)Steve Yzerman, Detroit Red Wings

Člen slávnej detroitskej enklávy, s ktorou dokázal trikrát vyhrať Stanley Cup ako hráč a raz sa mu to podarilo aj ako členovi vedenia tímu. Za svoju dlhoročnú kariéru, pri ktorej ho zväčša zdobilo kapitánske „céčko“, odohral za Detroit v základnej časti 1514 zápasov s priemerom viac ako bod na zápas. Celkovo desaťkrát sa zúčastnil prestížneho zápasu hviezd. Jeho legendárna „19-tka“ dnes visí pod stropom Joe Louis Areny ako zaslúžená pocta a spomienka na pána kapitána a srdciara.

Steve Yzerman (nhl.com)Gilbert Perreault, Buffalo Sabres

Celých 17 sezón strávených v NHL obetoval Buffalu Sabres. V tomto klube je dodnes držiteľom mnohých rekordov. Najväčší úspech jeho dlhej kariéry prišiel už na začiatku, keď v roku 1971 získal ocenenie pre najlepšieho nováčika. Okrem toho patrí medzi skupinu hráčov, ktorá dosiahla v profilige 500 gólov, čím sa zaradil  nielen medzi legendy klubu, ale aj celej NHL.

Bobby Clarke, Philadelphia Flyers

Rodák z mesta Flin Flon v kanadskej provincii Manitoba prežil svoj profesionálny hokejový život v tíme Philadelphie. Okrem skvelého útočného umu sa prezentoval aj zodpovednou hrou v zadných radoch, za čo bol odmenený v roku 1983 cenou pre najlepšie brániaceho útočníka danej sezóny. Jeho meno je tiež navždy zapísané na Stanley Cupe, keď so svojím dlhoročným chlebodarcom triumfoval v rokoch 1974 a 1975. Pri druhom zisku bol vyhlásený za najužitočnejšieho hráča. Jeho oddanosť klubu a hokeju povyšuje fakt, že okrem súperov na ľade bojoval s cukrovkou.

Bobby Clarke (sikids.com)Denis Potvin, New York Islanders

Bývalý veľmi ofenzívne ladený obranca a člen zlatej generácie Islanders, ktorý získal štyri Stanley Cupy, a to štyrikrát v rade. Potvin sa stal prvým obrancom, ktorý pokoril hranicu 1000 kanadských bodov. Na konci kariéry bol v historickom bodovaní obrancov na prvom mieste, momentálne okupuje siedmu priečku.

Denis Potvin (sikids.com)Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins

Legendárny „Super Mario“ doviedol ako kapitán Pittsburgh k prvému Stanley Cupu v takmer 25-ročnej histórii v roku 1991. O rok veľký úspech zopakovali. V historickom bodovaní patrí Mariovi aktuálna 8.priečka. O jeho veľkosti však vypovedá, že na svojich 1723 bodov potreboval iba 915 zápasov a lepší priemer v štatistike bodov na zápas drží iba rekordér Wayne Gretzky. O fakte ako veľmi sa približoval legendárnej „Great One“ svedčí aj sezóna 1988/89 keď dokázal nazbierať neuveriteľných 199 bodov. Jeho veľkosť najlepšie vystihujú slová inej hokejovej legendy Bobbyho Orra: „Hráčov ako Lemieux nemôžete nahradiť“.

Mario Lemieux (cbslocal.com)Mike Bossy, New York Islanders

Člen hokejovej siene slávy a jeden z hlavných strojcov najväčších úspechov tímu z Long Islandu. V najprestížnejšej hokejovej súťaži sveta síce strávil iba 10 sezón, ale počas nich priviedol svoj tím k dovedna štyrom Stanley Cupom. Ako jediný hráč histórie pritom strelil gól zaručujúci Stanley Cup dva roky po sebe, a to v rokoch 1982 a 1983. V roku 1983 sa navyše stal hráčom, ktorý ako jediný zaznamenal 4 víťazné góly v nejakej sérii play off, jednalo sa o finále konferencie. S priemerom 1,5 bodu na zápas mu navyše v tejto štatistike dlhodobo patrí tretie miesto.

Mike Richter, New York Rangers

Nestáva sa veru často, aby brankár odchytal celú kariéru za jeden tím, ale Mikeovi Richterovi sa to podarilo. Jeden z najznámejších amerických brankárov histórie pôsobil v organizácii „jazdcov“ od roku 1989 až do roku 2003. V roku 1994 navyše doviedol tím z Manhattanu k ich doposiaľ poslednému Stanley Cupu. Vo svojej vitríne má tiež striebornú medailu z olympiády v Salt Lake City. Iba jeden ďalší brankár, ktorý dosiahol aspoň 300 víťazstiev, odohral celú kariéru v v jedinom tíme, bol to kanadský góman Turk Broda.

Mike Richter (bussinesinsider.com)Valerij Charlamov, CSKA Moskva

Na záver rebríčka tu máme jedného zástupcu, ktorého kariéra sa nespája so zámorím. Valerij Charlamov, člen obávanej formácie v armádnom klube z Moskvy aj v reprezentácii Sovietskeho zväzu, v zložení Michajlov-Petrov-Charlamov. Charlamov patrí k najväčším legendám ruského športu. Život talentovaného hokejistu a nezlomného bojovníka predčasne vyhasol v roku 1981 pri autonehode. V čase spomenutej nehody mal iba 33 rokov. Jeho meno nesie jedna z divízii nadnárodne hokejovej súťaže KHL.

Valerij CharlamovSúvisiace články

• 4 zaujímavosti o hokeji na olympiáde

• 7 hviezd, ktoré si nezahrajú v NHL All-Star Game

Komentáre

Pin It