Futbal je už desaťročia najpopulárnejším športom. Predovšetkým v Anglicku, kde sa tento šport začal popularizovať ešte koncom 19.storočia, stále stojí niekoľko historických štadiónov, ktoré si pamätajú aj veľké zápasy. Ktoré sú najstaršie aktívne využívané futbalové štadióny, ktoré dodnes pripomínajú začiatky tohto svetového fenoménu?
Bramall Lane (Sheffield, Anglicko)
Rok otvorenia: 1855
Súčasná kapacita: 32 702
Domáci štadión Sheffieldu United je oficiálne vôbec najstarším futbalovým štadiónom sveta, ktorý medzi rokmi 1855 – 1893 slúžil aj ako domáci stánok kriketového mužstva Yorkshire CCC. Vôbec prvý futbalový zápas na tomto štadióne odohral Shieffiled F.C., ktorý je oficiálne považovaný za najstarší futbalový klub sveta. Tento amatérsky klub neskôr nahradil iný mestský klub Sheffield Wednesday, ktorý zasa v roku 1889 vystriedal súčasný vlastník štadiónu Sheffield United F.C.
Stamford Bridge (Londýn, Anglicko)
Rok otvorenia: 1876
Súčasná kapacita: 41 798
Jeden z prvých športových štadiónov v Londýne leží v časti Fulham. Domáci štadión Chelsea Londýn v minulosti využíval najskôr tím London Athletic Club, ktorý nahradil až v roku 1905 súčasný vlastník štadióna Chelsea F.C.. Zaujímavosťou štadióna je napríklad rekordná návštevnosť z roku 1935, keď na zápas proti Arsenalu prišlo celkovo 82 905 divákov.
Štadión Baltika (Kaliningrad, Nemecko/Rusko)
Rok otvorenia: 1892
Súčasná kapacita: 14 660
V súčasnosti vôbec najstarší štadión v najväčšej zemi sveta bol postavený vďaka bohatému obchodníkovi Walterovi Simonovi, ktorý prežil veľkú časť svojho života vo vtedajšom Königsbergu, teda dnešnom Kaliningrade. Svoje domáce zápasy tu dodnes hráva miestny tím FC Baltika Kaliningrad.
Olympia (Helsingborg, Švédsko)
Rok otvorenia: 1898
Súčasná kapacita: 17 200
Najstarší štadión Švédska zažil počas histórie dva zápasy MS vo futbale, keď tu v roku 1958 jeden zápas odohralo i vtedajšie Československo. Dodnes štadión aktívne využíva Helsingborgs IF.
Stadion Woudestein (Rotterdam, Holandsko)
Rok otvorenia: 1902
Súčasná kapacita: 3 531
Domovský štadión S.B.V. Excelsior bol v minulosti využívaný na skutočne netradičné účely. Počas vojny boli v jeho areáli umiestnené rakety a protilietadlové delá, ktoré chránili Rotterdam pred nepriateľskými lietadlami. V súčasnosti jedna tribúna tohto štadióna nesie meno po Robinovi van Persiem, ktorý pred časom patril do kádra mládežníckeho klubu Excelsioru.
Estadio El Molinón (Gijón, Španielsko)
Rok otvorenia: 1908
Súčasná kapacita: 29 029
Prvý známy futbalový štadión v Španielsku bol v roku 1908 postavený na mieste vodného mlynu. Sporting de Gijón, ktorý je dodnes jediným stálym nájomcom tohto štadióna, tu svoje zápasy hráva od roku 1915, teda sedem rokov po otvorení štadióna. Počas svojej histórie prežil štadión v 30. rokoch minulého storočia veľký požiar, o 40 rokov neskôr bol zasa miestom vôbec prvého španielskeho futbalového zápasu, ktorý sa vysielal naživo v televízií.
Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu (Istanbul, Turecko)
Rok otvorenia: 1908
Súčasná kapacita: 50 509
Domáci štadión slávneho Fenerbahce Istanbul leží vo východnej časti najväčšieho tureckého mesta. Svoju súčasnú podobu štadión získal počas rozsiahlej rekonštrukcie na prelome 20. a 21. storočia. Fotka nižšie však zachytáva tento štadión ešte z 80. rokov, teda v období pred spomínanou rekonštrukciou.
Rok otvorenia: 1909
Súčasná kapacita: 42 500
Prvý známejší a stále funkčný nemecký štadión leží v severnej časti tejto krajiny v meste Brémy. V histórii, podobne ako spomínaný štadión Excelsioru, slúžil Weserstadion i ako miesto pre rozloženie protivzdušnej obrany. Domáci štadión Werderu Brémy v minulosti obsahoval i atletickú dráhu, ktorú sa však klub rozhodol odstrániť počas rozsiahlej rekonštrukcie v rokoch 2008 – 2010.
Stadio Luigi Ferraris (Janov, Taliansko)
Rok otvorenia: 1911
Súčasná kapacita: 36 703
Domáci štadión dvoch najslávnejších janovských klubov otvoril v roku 1911 zápas medzi domácim FC Janov a hosťujúcim Interom Miláno. Štadión, ktorý nesie meno po Lugim Ferrarisovi, bol pred MS v roku 1990 prakticky kompletne zrekonštruovaný.
Stade de la Route de Lorient (Rennes, Francúzsko)
Rok otvorenia: 1912
Súčasná kapacita: 29 376
Jeden z prvých štadiónov vo Francúzsku bol i domáci štadión Stade de Rennes, ktorý si v minulosti prešiel už niekoľkými rekonštrukciami.
Estádio Urbano Caldeira (Santos, Brazília)
Rok otvorenia: 1916
Súčasná kapacita: 16 798
Najstarší aktívne využívaný futbalový štadión v Južnej Amerike nájdete v meste Santos. Domáci štadión Santos FC je známy i pod menom štadión Vila Belmira, ktorý používa predovšetkým práve klub Santos FC, za ktorý pred časom hrával i legendárny Pelé.
• TOP 4 futbalisti s najvyšším počtom hetrikov v Premier League
• TOP 10 futbalových štadiónov roka 2014