Pocta jedinečnému brankárovi Martinovi Brodeurovi

Určenie najlepšieho brankára v histórii NHL by znamenalo dlhú diskusiu, ale jedinečný kanadský gólman Martin Brodeur patrí určite k najlepším. Pred pár dňami ohlásil ukončenie bohatej 21-ročnej kariéry. Väčšinu z nej strávil v klube New Jersey Devils. V NHL má na konte 691 víťazných zápasov125 shotoutov. Je trojnásobným držiteľom Stanley Cup-u a 4-krát získal Vezinovu trofej pre najlepšieho brankára zámorskej súťaže.

Martin Brodeur (gannett-cdn.com)Brodeur mal špecifický štýl chytania, ktorý sa používa stále menej. Odmietol revolučný nový štýl „butterfly“, i keď naňho prešli i jeho rovesníci. Zostal verný chytaniu v stoji na korčuliach, zatiaľ čo ostatní hrali oveľa viac na kolenách.

Štýl butterfly (pad3.whstatic.com)Na nový štýl butterfly prešiel aj veľký rival a ďalšia legenda Patrick Roy, aby lepšie a efektívnejšie bránil spodnú časť bránky. Brodeur sa naopak snažil najmä o zlepšovanie korčuľovania a čítania hry. Darilo sa mu to a robil to lepšie, ako ktokoľvek iný. Vždy sa pohyboval až na vonkajšej strane oblúka bránkoviska a strelcom výrazne zmenšoval strelecký uhol.

Brodeur zmenšuje strelecký uhol (amazonaws.com)Brodeur vynikal aj skvelou technikou ovládania puku, keď pôsobil ako „tretí obranca“. Každá generácia je niečím výnimočná, no vzhľadom na to, že predstaviteľ starej školy Brodeur bol samouk, je len veľmi málo pravdepodobné, že by jeho techniku niekto niekedy napodobnil na tak vysokej úrovni. Legendárny Brodeur ukončil kariéru krátkym pôsobením v St. Louis Blues. Tešíme sa na jeho prípadné pokračovanie kariéry na trénerskom poste. Je možné, že aj v budúcnosti zostane veľkým konkurentom Patricka Roya, ktorý trénuje Colorado Avalanche.

Martin Brodeur (3.cdn.nhle.com)Súvisiace články

• 5 vychádzajúcich hviezd NHL

• TOP 5 kandidátov na najlepšieho trénera NHL 2014/15

Komentáre

Pin It