VIDEO: Štrnásťročný chlapec si podmaňuje svet skateboardingu

V týchto dňoch prebiehajú v texaskom Austine súťaže „olympiády“ extrémnych športov. Prestížne X-games, ktoré sú domovom adrenalínových disciplín ako napríklad skateboarding, BMX či freestyle motokros, oslavujú už 20. výročie.

Už v roku 2003 ohromil na X-games iba 14-ročný Ryan Sheckler, ktorý získal zlatú medailu v disciplíne skateboarding park. Pred pár dňami zažiaril ďalší „chlapček“, znova iba 14-ročný Tom Schaar. Ten sa predviedol v inej disciplíne, konkrétne na obrovskej rampe – takzvanej Big Air rampe. Áno, sem ho rodičia pustili…

Big Air rampa (caproductions.com)

Malý Tom má totiž veľký talent, už v roku 2011 sa stal najmladším človekom, ktorý úspešne zvládol obrat o 900 stupňov. Tento kúsok sa podaril celkovo iba ôsmim ľudom v histórii a prvú 900-ku zvládla skateboardingová legenda Tony Hawk v roku 1999, čiže vtedy, keď sa chlapec narodil. Malý Kalifornčan však pokračoval vo svojej snahe a ako prvý človek zvládol na skateboarde otočku o 1080 stupňov.

Tom Schaar - Portrait

Tom sa predstavil na X-games už minulý rok, v disciplíne Big Air získal striebro, a preto ho nikto zo skúsených mazákov nepodceňoval. Tínedžer to napokon dokázal a tento rok vytrel konkurentom zrak, keď skočil cez medzeru (tzv. gap) 720-ku a na quarterpipe pridal svoju špecialitku The 900. Napodobnil triumf Shecklera z roku 2003 a na Big Air rampe sa zapísal do histórie ako zlatý 14-ročný skateboardista.

(mk)

 

Komentáre

Pin It