TOP 5 najvyšších basketbalistov v histórii NBA

Zatiaľčo golf je vraj športom bohatých, tak basketbal by sme mohli označiť ako šport vysokých 🙂 Nedávny prieskum tvrdí, že priemerná výška hráčov v najlepšej basketbalovej lige sveta (NBA) je približne 2,01 metra a priemerná váha dosahuje hranicu 101 kilogramov. Aktuálne najvyšším basketbalistom zámorskej súťaže je Hasheem Thabeet s výškou 2,21 metra, i keď momentálne si hľadá angažmán. V histórii NBA sa objavili ešte vyšší hráči, ktorí takmer narážali hlavami do košov 🙂 V minulom roku vedenie súťaže zvýšilo umiestnenie košov na úroveň približne 3,35 metra nad palubovkou. V posledných dvadsiatich rokoch sa totiž priemerná výška súťažiacich zvýšila o 9 centimetrov.

TOP 5 najvyšších basketbalistov v histórii NBA

5. Chuck Nevitt (226 centimetrov)  

Patrí k najvyšším mužom histórie NBA a je úplne najvyšším spomedzi hráčov, ktorí sa radovali z celkového triumfu. Hral za Lakers, Bulls, Pistons, Rockets i Spurs v rokoch 1982 až 1994.

4. Yao Ming (229 centimetrov)

Bývalý čínsky športovec je na našom zozname zrejme najznámejším i najofenzívnejším basketbalistom. Stal sa draftovou jednotkou v roku 2002 a odvtedy sa zabýval v NBA v drese Houstonu Rockets. Donedávna bol najvyšším aktívnym hráčom, no v roku 2011 ukončil kariéru pre dlhodobé zdravotné problémy. Fanúšikovia si ho mimoriadne obľúbili a doteraz je najvyšším basketbalistom v histórii All-Star game. Stále patrí medzi najvyšších ľudí sveta, pravdepodobne sa nachádza v top štyridsiatke.

Yao Ming (yaomingblogdotcom.wordpress.com)3. Shawn Bradley (229 centimetrov)

V NBA pôsobil v rokoch 1993 až 2005 v tímoch Philadelphia 76ers, New Jersey Nets a Dallas Mavericks. Vynikal v defenzívnej činnosti, najmä v blokovaní. V závere kariéry mal tiež výrazné zdravotné problémy.

Shawn Bradley (bleacherreport.net)2. Manute Bol (231 centimetrov)

Rodák zo Sudánu sa preslávil extrémne vysokým a extrémne tenkým telom, veď pri jeho výške vážil v určitom období iba 91 kilogramov. V kombinácii s obrovským rozpätím rúk (rekordných 259 centimetrov) to využíval v defenzívnej činnosti. V ostatných činnostiach síce zaostával, ale zaradil sa k historicky najlepším blokárom. Ako jediný v histórii NBA zaznamenal viac blokov ako bodov. Zámorskú kariéru si odbehal v rokoch 1985 až 1995. Po ukončení kariéry sa venoval humanitárnej pomoci v rodnom Sudáne. Zomrel v roku 2010 vo veku iba 47 rokov na nefunkčnosť obličiek a zriedkavé ochorenie kože nazývané ako Stevens-Johnsonov syndróm.

Manute Bol (rsvlts.com)1. Gheorghe Muresan (231 centimetrov)

Rumunský rodák je všeobecne považovaný za „o chlp“ najvyššieho hráča v histórii NBA. Spôsobila to porucha jeho hypofýzy. V NBA odohral šesť sezón, no pôsobil i v Rumunsku či Francúzsku. Počas najlepšej zámorskej sezóny 1994/95 nazbieral v priemere 14,5 bodu na zápas. Kariéru výrazne poznačenú zraneniami ukončil v roku 2006. Iba jedenkrát v živote sa mu stalo, že nebol najvyšším mužom na palubovke.

Gheorghe Muresan (alba24.ro)Počas exhibičného zápasu ho prekonal Číňan Sun Mingming s výškou 236 centimetrov. Ten sa ale nedostal na „najvyššiu úroveň“ do ligy NBA, a neprekonal tak rekord dvojice Bola a Muresana.

Sun Mingming (ebablogs.com)Najvyšším basketbalistom všetkých čias je pravdepodobne Suleiman Ali Nashnush s výškou 239 centimetrov. Niekdajší líbyjský basketbalista a herec absolvoval aj operáciu na zastavenie rastu. Podľa lekárskych záznamov sa zaradil medzi historicky 20 najvyšších ľudí. Zomrel v roku 1991.

Dodajme, že ako najvyššia basketbalistka v histórii ženskej WNBA sa preslávila Poľka Margo Dydek s výškou 218 centimetrov. Čo poviete? Máte dostatočnú výšku? 🙂

Margo Dydek (thetallestman.com)

Športovky.sk – zaujímavosti, pikošky, kuriozity, rebríčky zo sveta športu

Súvisiace články:

• Má 13 rokov, meria 226 centimetrov a chce byť hviezdou NBA!

• Úžasný basketbalový freestyle v podaní Lords of Gravity

• TOP 10 najcennejších mien športovcov

Komentáre

Pin It