TOP 5 najdrahších štadiónov

Šport je pre mnohých ľudí biznisom a zdrojom peňažných príjmov. Dôležitou súčasťou rozpočtov bývajú vstupenky, ktorých cena neraz siaha až do astronomických výšok, a to najmä v USA. Obrovské štadióny s veľkou kapacitou zaručujú niekedy za jeden zápas príjmy vo výške niekoľkých miliónov dolárov. Aj preto mnoho klubov či investorov investuje obrovské množstvo financií do výstavby štadiónov a arén. Ktoré sú vo svete športu najdrahšie?

 1. Meadowlands Stadium –  1,6 miliardy USD (2009)

Nový štadión v najväčšom americkom meste New York, ktorý majoritne využívajú predovšetkým tímy amerického futbalu z NFL (Giants a Jets), je v tomto rebríčku jasným víťazom. Pod vysokú cenu výstavby tohto veľdiela s kapacitou približne 82-tisíc ľudí sa podpísali predovšetkým predražené ceny pozemkov v meste. Samozrejme, aj vysoké platy robotníkov v jednom z najbohatších štátov USA určite zohrali svoju rolu.

New Meadowlands Stadium(wikimedia.org)

 2. Yankee Stadium – 1,5 miliardy USD (2009)

Tento stánok patrí možno najslávnejšiemu športovému klubu v meste New York, bejzbalistom z klubu New York Yankees. Sídlia v neslávnej časti mesta v Bronxe. Štadión otvorili v roku 2009 ako náhradu za starší a susedný Yankee Stadium, ktorý otvorili ešte v roku 1923. Starší športový objekt zbúrali medzi rokmi 2008 a 2010.

Le_Yankee_Stadium(wikimedia.org)

3. Olympic Stadium Montreal – 1,47 miliardy USD (1976)

Hlavný stánok k Letným olympijským hrám v roku 1976 patrí dodnes k najdrahším štadiónom sveta. Pod celkovú hodnotu tohto asi 65-tisícového obra sa podpísala aj rekonštrukcia z roku 2006. V minulosti tu pôsobil bejzbalový tím Montreal Expos, ktorý sa od roku 2004 presťahoval do hlavného mesta USA (Washington Nationals). Okrem toho štadión nemal takmer žiadneho stáleho nájomníka, ktorý by jeho služby využíval nepretržite viac ako 10 rokov.

Olympic stadium Montreal(sportsnet.ca)

4. AT&T Stadium  – 1,4 miliardy USD (2009)

Ďalší severoamerický chrám, ktorý patrí v súčasnosti medzi najmodernejšie a najväčšie štadióny sveta. Svoju 80-tisícovú kapacitu môže kedykoľvek zvýšiť pomocou dočasných miest, ktoré zvýšia jeho „objem“ takmer až na 105-tisíc divákov. Štadión je inak známy aj ako Cowboys Stadium.

AT&T Stadium(wikimedia.org)

 5. Wembley Stadium – 1,35 miliardy USD(2007)

Konečne sme sa dostali na európsku pôdu. Hlavný štadión anglického národného futbalového tímu, ktorý bol postavený na mieste slávneho menovca, bol už počas svojej krátkej histórie dvakrát dejiskom finále Ligy majstrov(2011,2013). Využívajú ho aj pre iné športové podujatia, napríklad na súboje v rugby či v boxe. Zároveň býva „dočasným domovom“ najznámejších svetových kapiel a hudobníkov pri veľkolepých koncertoch, ktoré často tento 90-tisícový chrám úplne zaplnia.

Wembley Stadium(wikimedia.org)

(js)

Zdroj: thesportmarket.biz

Komentáre

Pin It