Predstavujeme: Snooker

Ak ste televíznymi nadšencami a nedáte dopustiť na športové programy, tak ste sa určite v uplynulých dňoch nevyhli pri prepínaní „biliardu“ na Eurosport-e, ktorý dávajú v podstate od rána do večera s prestávkami najmä na cyklistiku a tenis. Možno ste sa na chvíľu pri zelenom stole na obrazovke aj pozastavili, no stihli ste zistiť, že to nie je tak úplne biliard, ktorý poznáte zo slovenských pubov, a potom ste to prepli niekam na futbal.

Betfred.com World Snooker Championship

Na obrazovkách vidíte šport, ktorý vo svete (najmä v britských „impériách“) nie je žiadnou novinkou. Snooker vznikol už v druhej polovici 19. storočia a práve prebiehajú majstrovstvá sveta, ktoré sa konajú od roku 1921. Tradičnou baštou turnaja sa pred 37 rokmi stalo divadlo Curcible v anglickom Sheffielde.

O čo vlastne ide?

Snooker na prvý pohľad výrazne pripomína biliard, no pritom ide len o očný klam. V snookri je všetko iné. Žiadne „celé“ a „polky“, ktoré keď potopíte a ukončíte čiernou, tak ste vyhrali. Základným princípom je striedanie červených (jednobodových) gulí s farebnými (viacbodovanými). Ide teda o získavanie bodov a nie o vyčistenie stola. Snooker sa nehrá na biliardovom stole, ani s biliardovým tágom a gule sú omnoho menšie. Naopak stôl má na dĺžku vyše tri a pol metra, takže potápanie nie je žiadna „brnkačka“.

wikipedia.org

Prečo snooker?

Body sa dajú získavať aj za fauly protihráča – t. j. ak sa nedotkne potrebnej gule alebo mu padne biela do diery. Súperi sa teda často snažia znepríjemniť pozíciu protivníkovi a schovávajú bielu do komplikovaných situácii na stole. Ak hráč nevidí priamo na potrebnú guľu – ide o snooker.

 

Profesionálni hráči

Snookrové turnaje sa obsadením dajú prirovnať k tenisovým grandslamom – vo finálnom pavúku vídame dookola rovnakých hráčov a len málokedy sa podarí prejsť sitom kvalifikácie novej tvári. Top hráči sú väčšinou Briti, no svetovou jednotkou je aktuálne austrálsky blonďák Neil Robertson a medzi najlepších patria aj aziati Ding Junhui, Marco Fu.skysports.com (Robertson)

Z Britov spomeňme Marka Selbyho, Barryho Hawkinsa, Judda Trumpa či Škóta Johna Higginsa, ktorý sa preslávil aj neslávne, keď bol v roku 2010 suspendovaný za ovplyvňovanie výsledkov. Asi najznámejším aktívnym hráčom je Ronnie „The Rocket“ O’Sullivan. Prezývku „Raketa“ si vyslúžil, za svoj prístup k hre. Nečudo, že sa stal autorom najrýchlejšieho maximálneho nábehu v histórii snookru.

VIDEO: Najrýchlejších 147 v histórii

 

Na Slovensku mnoho snookrových stolov nenájdeme, ale zopár ich predsa je a nájde sa pár nadšencov, ktorí si ho aj zahrajú a pri telke strávia dlhé hodiny relaxujúc pozeraním na upokojujúco zelené plátno stola. Ak chcete prísť na chuť tomuto športu, ktorý na vás takmer celoročne chrlí Eurosport, máte výbornú príležitosť, lebo už v pondelok spoznáme majstra sveta pre aktuálnu sezónu.

(mk)

VIDEO: Šport anglických gentlemanov dokáže aj pobaviť

 

Komentáre

Pin It