Motokrosoví šialenci vo vzduchu!

Freestyle motokros je dynamický, extrémny a veľmi nebezpečný šport. Jazdci pri ňom skáču z nájazdových rámp a v priebehu skoku predvádzajú rozličné triky. Tento relatívne mladý šport sa vyvíja tempom mužov z Kobry 11. Označuje sa skratkou FMX a jednotlivé preteky (najmä v USA) sa zvyknú označovať ako Moto-X. Môžete si ich vychutnať už dnes večer…

Cliffhanger Backflip - Javier Villegas (www.pinterest.com)

Triky na motocykloch sa v začiatkoch prevádzali s kolesami nadol, čo ale po čase športovcov už nebavilo 🙂 V roku 1993 skočil inak jazdec BMX  Bob Kohl na malom motokrosovom motocykli salto vzad, takzvaný backflip. Tento kúsok predvádzal ako exhibičnú atrakciu až do roku 1995, keď sa vážne zranil.

Prvým jazdcom, ktorý backflip úspešne skočil na klasickom motokrosovom motocykli, bol Caleb Wyatt v roku 2002 na motokrosovej trati. Odvtedy sa salto vzad postupne stalo súčasťou repertoáru trikov každého špičkového jazdca FMX. V ďalších sezónach už jazdci kombinovali backflip s inými trikmi a vývoj tohto športu bol do roku 2005 enormný.

O novinky sa staral najmä legendárny Travis Pastrana. Fenomenálny Američan šokoval na X-games v roku 2006, keď skočil v súťaži o najlepší trik doublebackflip. Dvojité salto je dodnes málo vídaným trikom, no už ho skočilo aj pár jazdcov v klasickej jazde. Inovatívnemu Pastranovi to však nestačilo a v rokoch 2009 a 2011 sa pokúsil namiesto druhého salta pridať po backflipe horizontálny obrat o 360 stupňov. Pokusy dopadli neúspešne a Backflip360 dodnes nikto neskočil.

Travis Pastrana (travispastrana.com)

Okrem backflipov sa už jazdci na čele s Kyleom Lozaom pokúšali o rôzne skoky postavené na trikoch, ktorým dominujú obraty tela pretekára – takzvané body varialy. Lozaom sa inšpirovali aj špičkoví jazdci a Body varial zaradil do svojho repertoáru i „vyhľadávač rekordov“ Robbie Maddison. Dnes týmto štýlom dominuje svetu FMX Tom Pagés, zatiaľčo ostatní jazdci týmto ultranebezpečným trikom prichádzajú na chuť veľmi opatrne.

Opatrnosť však určite nie je doménou mladého Austrálčana Jacksona Stronga, ktorý podobné triky ako na motorke predvádza aj na snežnom skútri. V zbierke má aj svojský druh body varialu a ako jediný jazdec na svete skáče aj frontflip – salto dopredu, ktoré súťažne predviedol prvýkrát na X-Games 2011 a ovládol súťaž o najlepší trik.

Thomas Pages (FRA) - Action

Okrem X-Games jazdia špičkoví borci sériu Red Bull X-fighters, ktorá sa každoročne koná na zaujímavých miestach po celom svete. V býčích arénach, pri pyramídach v Gíze, na Červenom námestí a podobne. Medzi absolútnu elitu jazdcov dnes patria Tom Pagés, Taka Higashino, Danny Torres, Levi Sherwood či Josh Sheehan.

Slováci sa tomuto extrémnemu športu zatiaľ veľmi nevenujú, ale veľmi silnú základňu majú naši českí susedia. Najúspešnejším Čechom je Libor Podmol, ktorého konkurenciu tvoria Petr Pilát alebo Martin Koreň.

Plaza de Toros de Las Ventas (www.runridedive.com)

V roku 2014 sa na X-games, žiaľ, neuskutočnila práve hlavná freestyle motokrosová súťaž, a to pre nepriaznivé povetrnostné podmienky.

Mnoho jazdcov si che napraviť chuť už dnes počas piatkovej noci v najtradičnejšom domove série Red Bull X-fighters – v býčej aréne Plaza de Toros de Las Ventas v španielskom Madride. Po Mexiku a Japonsku je to tretia zastávka prebiehajúcej sezóny.

Už štvrtková kvalifikácia priniesla veľké triky. Kvalifikačnú jazdu vyhral Francúz Tom Pagés pred Austrálčanom Sheehanom a Novozélanďanom Sherwoodom. Napriek tomu, že X-fighters zvykne vysielať Nova Sport a párkrát ukázala práve madridské preteky aj TV Markíza, tak tentoraz zostáva slovenským fanúšikom iba internetová voľba. Prostredníctvom linku http://www.redbull.tv/Redbulltv si už dnes v piatok o 22.00 môžete naživo vychutnať to najlepšie, čo ponúka súčasný freestyle motokros.

(mk)

VIDEO:  Zostrih toho najlepšieho z Madridu 2013

Komentáre

Pin It