Koľko stoja vstupenky na európsky futbal?

Priemerná cena vstupeniek na anglickú Premier League vzrástla oproti roku 2011 o 15% a cena sezónnych permanentiek sa zvýšila v porovnaní s rokom 2012 o 8,7%. Odhalil to zaujímavý prieskum BBC, ktorý zarátal do štatistík 207 klubov z 21 európskych futbalových súťaží.

Fanúšikovia Premier League (nbcsports.com)Jednoznačne najdrahšie pernamentky v rámci najvyššej anglickej súťaže má Arsenal Londýn, pričom tie úplne najdrahšie sa vyšplhali až na hladinu 2013 britských libier (2530 eur). Znamená to dvojnásobok oproti Manchestru United, a dokonca štvornásobok ceny v porovnaní s West Bromwich Albion. Nad úroveň 1000 eur sa dostali aj Chelsea Londýn či Tottenham Hotspur, no v tejto kategórii kraľuje v Európe AC Miláno. Najdrahšie permanentky na sezónu v podaní „rossoneri“ vyjdú na luxusných 3600 britských libier (4525 eur).

Naopak najlacnejšie pernamentky v rámci Premier League nájdete možno trochu prekvapujúco na Etihad Stadium, ktorý patrí Manchestru City. Dostanete ich iba za 299 britských libier (376 eur). Zaujímavosťou je, že vyššiu cenu má väčšina klubov z druhej najvyššej anglickej súťaže, a dokonca štyri zo štvrtej najvyššej ligy. Napriek tomu je to stále niekoľkonásobne vyššia suma v porovnaní s Európou. Napríklad pernamentka na FC Barcelona stojí údajne 130 eur.

Je to cena takmer totožná s najdrahšími jednorazovými lístkami na Arsenal Londýn (122 eur). Aj v tejto kategórii ale kraľuje talianske AC Miláno s najdrahšími vstupenkami za 375 eur. Naopak najlacnejšie lístky v Premier League zoženiete na niektoré zápasy Newcastlu United (19 eur).

Fanúšik Arsenalu (mirror.co.uk)Pre priemerného našinca sú to síce vysoké ceny, no Angličanom to zrejme neprekáža a návštevnosť Premier League narástla v minulej sezóne o 2,6%. Štadióny sa zaplnili v priemere na 96% a priemerný počet divákov sa zastavil na čísle 36 600.

Na záver dodajme dve zaujímavosti v spojitosti s „kanoniermiz Londýna. Za jeden gól na Emirates Stadium si fanúšikovia zaplatili v minulej sezóne v priemere 34 eur, čo je opäť najviac v elitnej anglickej lige. Naopak, „najlacnejšie góly“ videli diváci na štadióne Manchestru City, jeden vyšiel v priemere na 6 eur.

Ďalším ohromujúcim zistením je, že priaznivcom Arsenalu sa zrejme viac oplatí lietať na zápasy „bieleho baletu“ do Madridu. Najdrahšie permanentky na Arsenal stoja spomínaných 2530 eur, zatiaľčo na Real zoženiete sezónny lístok za 1915 eur. Znamená to, že fanúšikom „kanonierov“ by sa zrejme viac oplatili letecké výjazdy na každý domáci duel madridského veľkoklubu. Pravdepodobne by to stále vychádzalo lacnejšie, navyše hviezdy ako Cristiano Ronaldo, Gareth Bale či Karim Benzema sú veľkým lákadlom. Každopádne, už teraz sme zvedaví nato, ako sa budú vyvíjať ceny vstupeniek na európsky štadiónoch v najbližších rokoch.

(rb)

Súvisiace články

• Najlepšia jedenástka ľavonohých futbalistov

• Fanúšik Tottenhamu si zmenil meno podľa štadiónu

Komentáre

Pin It