HAKA – známy bojový tanec ragbistov

Mnohí vrcholoví športovci používajú pred zápasom rituál s pocitom, že im to pomôže k lepšiemu výkonu a výsledku. Sú to silné motivačné nástroje, ktoré napĺňajú športovcov vierou vo svoje sily a schopnosti.  Stali sa už neodmysliteľnou súčasťou športových podujatí. Jednu z kurióznych „techník“ používa aj ragbyová reprezentácia Nového Zélandu. Konkrétne fenomenálny tanec Haka.

Rituálny bojový tanec Haka novozélandských rugbistov (rugby.co.nz)

Haka, to je rituálny bojový tanec pôvodných Maorov spojený s pokrikmi. Je doprevádzaný akustickými prejavmi, odriekaním daného textu, pokrikmi z celého hrdla, grimasami, dupaním nôh, vyplazovaním jazykov či „vyvaľovaním“ očí vždy smerom k súperovi. Tento pôsobivý rituál je obľúbený aj medzi divákmi. Účelom tanca je dodať hráčom odvahu, silu, jednotu, a samozrejme čo najviac zastrašiť súpera.

Originálny Haka tanec maorského kmeňa:

Haka nie je len bojovým tancom maorskej kultúry. Je neoddeliteľnou súčasťou domorodej mytológie a tradície, odráža identitu a históriu kmeňa, ale aj silu a vitalitu bojovníkov. Tanec založil v roku 1820 „šéf“ Maorov Te Rauparaha z kmeňa NgatiToa. Znamenal oslavu víťazstva života nad smrťou. Novozélandskí ragbisti sa tancom Haka inšpirovali už v prvej polovici 19. storočia.

Novozélandskí rugbisti predvádzajú Haka tanec v roku 1905 (wesclark.com)

Ragbyový tím Nového Zélandu nazývaný ako All Blacks predviedol prvýkrát tieto tance v roku 1905, keď vycestoval na svoje prvé turné do Veľkej Británie. Súperi im vtedy na to odpovedali zaspievaním národnej hymny. Od tohto roku ho praktizujú tradične pred každým svojim zápasom. Tancujú ho všetci hráči synchrónne na presnú choreografiu podľa vzoru jedného z lídrov a odriekaním naučeného textu. Tímy ho uskutočňujú oproti sebe, blízko stredovej čiary ihriska.

Rok 1973: Vtedy ešte vyzeral Haka tanec v podaní novozélandských ragbistov skôr zábavne ako hrozivo.

Rok 2004: V histórii ragby najlepšie zatancovaný Haka tanec pred zápasom Nového Zélandu s Francúzskom.

Existujú rôzne štýly Haka tanca, ktoré sú vykonávané rôznymi kmeňmi a kultúrnymi skupinami, ale najznámejší z nich sa nazýva „Ka Mate“.

Slová bojového tanca Haka v jazyku maorština

Kapitán:

Ringa pakia! Uma tiraha!

Turi whatia! Hope whai ake!

Waewae takahia kia kino!

Všetci:

Ka mate! Ka mate! Ka ora! Ka ora!

Ka mate! Ka mate! Ka ora! Ka ora!

Tenei te tangata puhuru huru

Nana nei i tiki mai

Whakawhiti te ra

A upane! Ka upane!

A upane kaupane whiti te ra!

Hī !!!

Slová bojového tanca preložené do slovenčiny

Kapitán:

Tlesknite rukami o stehná! Vypnite hruď!

Pokrčte kolená! Ohnite sa v páse!

Dupajte nohami tak silno, ako len dokážete!

Všetci:

Zomriem! Zomriem! Žijem!

Zomriem! Zomriem! Žijem!

To je ten vlasatý muž, ktorý spôsobil, že slnko opäť svieti.

Jeden krok nahor, ďalší krok nahor!

Krok nahor, ďalší..Slnko svieti!

Stúpa nahor!!!

Nová verzia bojového tanca „Kapa O Pango“

V roku 2005 predviedol najznámejší ragbyový tím sveta All Blacks pri zápase proti Juhoafrickej republike prekvapivo vynovený tanec Haka: „Kapa O Pango“. Je o čosi dlhší a agresívnejší, pribudlo gesto rezania krku. Hoci to nemalo označovať popravu, museli sa ho vzdať, pretože súperi to považovali za neúctivé. Niektoré média ich za zmenu tanca veľmi kritizovali, pretože je veľmi provokatívny, vraj prekročili hranicu športu a vkusu. Autori vylepšeného tanca sa bránili tým, že kontroverzné gesto má v maorskej kultúre nenásilný význam.

Ako reagujú na Haka tanec protivníci?

Predstavenie, ktoré berie dych divákom i súperom má svoje pravidlá, ktoré stanovila Medzinárodná ragbyová asociácia. Sú v nich stanovené spôsoby správania, možnosti reakcií na Haku, tak aby nedochádzalo k žiadnym potýčkam. V minulosti rituál Novozélanďanov súperi ignorovali a čas využili na zahriatie sa pred zápasom. V súčasnej dobe protihráči reagujú chytením sa za plecia pri stredovej čiare, pričom pohľadmi dávajú najavo, že sa ich bojového tanca neboja 🙂

Pri Haka tanci hráči stoja blízko stredovej čiare oproti sebe (theadrenalist.com)

V roku 2011 Francúzi zneuctili predzápasový rituál svojho súpera, keď sa pred finálovým duelom zoradili na ihrisku do formácie v tvare obráteného písmena V a počas rituálu domáceho mužstva postupovali smerom k stredovej čiare, ktorú o niekoľko metrov prekročili. Za toto zneuctenie Haka tanca dostali finančnú pokutu vo výške 10 000 britských libier.

Haka tanec „Labutiek“

Svoju verziu Haka tanca majú aj novozélandské ragbistky prezývané Labute. Vytvorili si svoj vlastný text a tanec prispôsobili svojmu vkusu. V ich prevedení to vyzerá oveľa kultivovanejšie. Čo poviete?

Lekcia Haka tanca

Chceli by ste sa takýto tanec naučiť aj Vy? Pripravili sme pre vás krátke video, kde vám Maorovia z Nového Zélandu ukážu základné kroky a výrazy tohto fenomenálneho tanca. Tak poďme nato!

http://youtu.be/ufTa0Oh65pM

V súčasnosti si môžete tento bojový tanec pozrieť na dvoch miestach. Za pár tamojších dolárov vám ho predvedú na Novom Zélande potomkovia Maorov alebo si kúpte lístok na zápas národného tímu All Blacks. Pre niektorých divákov sú tieto okamžiky oveľa emotívnejšie a atraktívnejšie ako samotný zápas. Časom sa tento rituál stal komerčnou záležitosťou, a preto ho neustále rozvíjajú.

(kp)

Komentáre

Pin It