9 zaujímavostí o Petrovi Saganovi

Peter Sagan ako prvý cyklista v histórii vyhral pri prvých troch účastiach na Tour de France trikrát zelený dres. Síce tento rok nezaznamenal etapový triumf, ale pripísal si famóznych 11 umiestnení v najlepšej desiatke, z toho 5 umiestnení na pódiu v 21 etapách francúzskeho dobrodružstva. Peťo Sagan je obyčajným chalanom zo Slovenska, a zároveň neobyčajným svetovým športovcom. Spoznajte 9 zaujímavostí o našom svetovo najznámejšom športovcovi.

Peter Sagan (thetimes.co.uk)

1. Rodina a priateľka

Peter Sagan sa narodil 26. januára 1990 v Žiline rodičom Ľubomírovi a Helene Saganovcom. Má troch súrodencov, sestru Danku, brata Milana a brata Juraja. Brat Juraj je tiež profesionálnym cyklistom a kolegom Peťa v tíme Cannondale. Ďuro bol v detstve vzorom a ťahúňom nášho najúspešnejšieho cyklistu.

Peťova sestra Danka má zase v Žiline vlastné kaderníctvo, ktoré propagoval na bilbordoch aj jej slávny brat. Dankin syn a Peťov synovec Lukáš Gardian momentálne zbiera prvé cyklistické úspechy. Vyzerá to tak, že v ich prípade jablko nepadá ďaleko od stromu. Dodajme, že vo Francúzku fandil aj tento rok Peťov otec Ľubomír, ktorý dáva vždy pred etapou svojmu synovi krížik na čelo.

Bývalý tréner Novosad, otec Ľubomír, manažér Korbel a bývalý tréner Zánický s Peťom (cas.sk)

Priateľkou úspešného Žilinčana je finalistka Miss Slovensko 2007 Katarína Smolková. Počas Tour de France 2014 prezentovali spoločne s Peťom reklamnú kampaň „Peter Sagan sunroot“.

2. Škola

Peťo študoval po základnej škole na športovom gymnáziu v Trenčíne, odkiaľ sa ale vrátil domov za rodinou a kamarátmi, potom chodil na SOU stavebné v Žiline. Škola preňho nikdy nebola prvoradá. Je živým dôkazom, že úspech sa dá dosiahnuť aj bez vysokoškolských titulov.

3. Všestrannosť

Peter patrí k najvšestrannejším cyklistom v pelotóne, a práve to je jedno z jeho tajomstiev úspechu. Ako malý sa venoval okrem cestnej cyklistiky aj horskej cyklistike či cyklokrosu, takže za jeho víťazstvami je naozaj všestranná drina.

4. Nepresvedčil Lefévra

Dostať sa zo Slovenska do sveta profesionálnej cyklistiky je pomerne ťažké. Možno aj preto spravil Patrick Lefévre, slávny šéf tímu OPQS, chybu, keď nezobral Sagana do družstva, lebo ho na skúške nepresvedčil. Už o pár mesiacov to oľutoval. Sagan začal zbierať jedno víťazstvo za druhým.

5. Prezývky

Od svojej premiéry v profesionálnom pelotóne v januári 2010 zbiera Peter rôzne prezývky. Hneď na prvom podujatí na Tour Down Under 2010 v Austrálii spadol a do cieľa prišiel poriadne doudieraný, no už na druhý deň naplno bojoval. Spolujazdci mu vtedy dali prezývku Rambo. Vďaka triumfom a oslavám na Tour de France 2012 dostal prezývky ako Toruminátor, Terminátor, Forrest Gump či Hulk. Počas Tour de France 2014 sa označoval ako Wolverine. Médiá po celom svete sa tiež predbiehajú vo vymýšľaní prezývok. Švajčiarske ho nazvali ako Slovenský fenomén, americká stránka ho pomenovala ako Higgsov bozón.

Sagan s priateľkou (tumblr.com)

6. Šoumen

Či sa to niekomu páči, alebo nie, Peťo je aj šoumen. Nie je to len jazda na zadnom kolese či originálne oslavy víťazstiev, ale aj špeciálne kúsky. Napríklad to, keď chytil za zadok hostesku alebo to, ako sa prezentoval v rôznych reklamách. A prečo to robí? Peťo v detstve obdivoval kúsky motocyklistu Valentina Rossiho, ktorý predvádzal veľkú šou. Žilinčan chce oživiť cyklistiku, pretože v televízii je to preňho nudný šport a baví ho možno iba záver etáp.

Peter Sagan a jeho pamätný kúsok (bicycling.co.za)

7. Povaha

Peťo pôsobí v médiách veľmi nekonvenčne a prirodzene. Občas z toho vznikajú zaujímavé situácie, ale aj podľa slov ľudí z jeho okolia, práve takýto je Peter aj v skutočnosti.

http://youtu.be/lKPJT3GTPt4

8. Výnimočnosť

V čom sa skrýva cyklistická výnimočnosť „Terminátora“? Spomenuli sme jeho všestrannosť. Lekári v tíme Cannondale tiež zistili, že Peťo dokáže rýchlejšie ako ostatní odbúravať kyselinu mliečnu. Navyše, zvládne ísť úplne naplno asi o pol minúty dlhšie ako bežní jazdci. Pridajme k tomu ešte jeho odvahu, výbornú orientáciu, skvelú techniku a akúsi „vytrvalú výbušnosť“. Dokáže nájsť v sebe veľkú energiu aj po vyčerpávajúcom „maratóne“.

Výnimočná je vraj aj Petrova masáž. Jeho masér Maroš Hlad pre Cycling-info.sk povedal: „Peťo je tým špecifický, že má rád tvrdú a veľmi silnú masáž. Niekedy mu len nohy a chrbát masírujem dve hodiny. Za ten čas by som mal tri až štyri hádzanárky vymasírované, ale asi žiadna baba by nevydržala Peťovu masáž a aj niektorí chalani by mali problémy.“

Sagan je lídrom tímu Cannondale (facebook.com)

9. Užíva si

Aj vďaka cyklistike Peťo navštívil viaceré exotické krajiny. S bývalým trénerom Petrom Zánickým trénovali aj v Himalájach. Po sezóne 2011 zase Žilinčan absolvoval exhibíciu na ostrove Curacao pri Venezuele, kde si zaplával s delfínmi. Na konci roka 2013 stihol exhibície v Kórei a Japonsku, kde si vyskúšal sumo a odskočil si na japonskú MotoGP. Odfotil sa tu s motorkou spomínaného Valentina Rossiho. Medzitým si vyskúšal aj Formulu 1 s kamarátom Fernandom Alonsom. Peťo tiež viackrát navštívil kamaráta v Austrálii, kde rád surfuje. Vychutnal si aj ázijské krajiny ako Malajziu, Thajsko či Kambodžu, kde kŕmil slony i opice.

(rb)

Komentáre

Pin It