6 príkladov, prečo je zápas hviezd KHL atraktívnejší ako v NHL

Od založenia v roku 2008 sa Kontinentálna hokejová liga (KHL) pasuje za konkurenta slávnej NHL. Medzi súťažami zostáva obrovská priepasť vo financiách, stabilite, tradícii i kvalite hokejistov. Z jedného hľadiska má ale európska nadnárodná súťaž predsa len na vrch, a to v zábavnosti zápasu hviezd. Ruská originalita, vynaliezavosť a bláznivosť nepozná hraníc, takže o zábavu je postarané.

Brankár Barulin (foxsports.com)1. Famózny nájazd Nikitu Guseva

Jednoznačne najlepším momentom tohtoročného víkendu hviezd v rámci KHL, ktorý už obletel celý svet, bol nájazd mladého útočníka Nikitu Guseva z tímu Jugra Chanty Mansijsk. V NHL síce zaujal iný šoumen Ryan Johansen, ktorý si k nájazdu prizval trénerovho syna, no ruskej paráde sa to nevyrovná. Zaujal aj nájazd Andreia Mironova, ktorý sa pokúšal prekonať Alexandra Saláka z nákupného vozíka. Tlačil ho klubový spoluhráč Alexander Eremenko.

https://www.youtube.com/watch?v=rJtOzWMjP9o

2. Komediálna vložka Konstantina Barulina

Vráťme sa v histórii KHL All-Star Game  do minulého roka, keď túto akciu hostilo hlavné mesto Slovenska. Aj vtedy sa zrejme najpamätnejší moment zrodil práve v súťaži o najkrajší nájazd. Proti brankárovi Barulinovi sa postavila ikona slovenského hokeja Miroslav Šatan. „Šarky“ prvý pokus s prehľadom premenil, ale čo nasledovalo potom, vytvorilo úsmev aj na tvári známeho tichého zabijaka. Barulin totiž nechcel zostať nič dlžný svojej povesti šoumena. Pred druhým pokusom Šatana zhodil dres a ukázal „vypracované telo“, ktorého sa bývalý slovenský reprezentant nezľakol a elitného brankár opäť prekonal.

3. Trestné strieľanie Joriho Lehteru

V tejto sezóne si žije svoj sen v NHL v drese St. Louis Blues. Predtým bol celé 3 sezóny jednou z hlavných opôr Sibiru Novosibirsk v KHL. Za nadpriemerné výkony bol pravidelne odmeňovaný nomináciou na  zápas hviezd nadnárodnej ligy. Pred dvoma rokmi, keď zápas hostil ruský Čeľjabinsk, sa za to poďakoval lahodným trestným strieľaním, ktoré nariadili v samotnom zápase. Oklamal brankára pohybom, pričom puk nechal kĺzať v protismere korčuľovania.

4. Operné sólo Mikhaila Anisina

Mladý hokejista v súčasnosti obliekajúci dres posledného usporiadateľa All-Star víkendu HK Soči, prežil svoje najkrajšie a najlepšie hokejové obdobie doterajšej kariéry vo vtedajšom Viťaze Čechov. V období, keď tam Anisin pôsobil, bol tento tím pre opakované excesy najnenávidenejším celkom KHL. Mikhail ale nepatril do vreca „hokejových primitívov“, za ktoré bol tento klub považovaný a to sa aj potvrdilo jeho nomináciou na zápas hviezd v roku 2012 v Rige. Okrem hattricku v samotnom meraní síl zaujal aj kultúrnou vložkou pri „súťažiach zručností“, keď si do rúk vzal mikrofón a po krátkom príhovore spustil všeobecne známu opernú skladbu O Sole Mio. Za prevedenie by sa nemusel hanbiť ani pred náročnejším publikom. Jeho spev dokonale spestril hokejovú šou.

5. Zápas na Červenom námestí

Historický prvý zápas hviezd KHL, keď ešte platil starý formát rozdelenia tímov, sa nemohol predsa konať inde ako v hlavnom meste Ruska v Moskve. Zápas sa hral megalomansky pod holým nebom, priamo na slávnom Červenom námestí. Stretli sa v ňom výber ruských (Jašinov tím) a neruských (Jágrov tím) hokejistov.

KHL All Star (wikimedia.org)6. Vyšší počet gólov

Aj keď samotný počet gólov nie je sám o sebe merítkom úrovne exhibície, no s vyšším počtom gólov rastie aj pravdepodobnosť, že sa objavia nezabudnuteľné a pamätné ofenzívne akcie. Jasným príkladom je napríklad výlet jedného z brankárov počas minuloročného zápasu, pri power play druhého tímu, zakončeného gólom, ktorý ale rozhodcovia nakoniec neuznali. Nemenej pamätným je aj vyššie spomenuté trestné strieľanie Joriho Lehteru. S väčším rekordným celkovým počtom gólov, ktorý je momentálne 34 a padol už dovedna tri rát, vždy po rovnakom výsledku, sú aj rekordy jednotlivcov väčšie. Zatiaľ čo v NHL je rekordný zápis jednotlivca za zápas 4-gólový, pričom tento rok ho dosiahol center John Tavares, v KHL je rekordom 6 gólov. Vzhľadom na krátku históriu tohto podujatia sa to podarilo zatiaľ iba jedinému hráčovi a tento zápis bol uskutočnený tiež tento rok. Postaral sa oň, jeden z najlepších hráčov a pravidelný účastník výnimočnej akcie, Sergej Mozjakin. Koncert si rozdelil do všetkých troch tretín v počte podľa poradového čísla danej časti hry, teda 1+2+3.

Súvisiace články

• 11 najvernejších hokejových legiend

• 4 zaujímavosti o hokeji na olympiáde

Komentáre

Pin It