Európske futbalové veľkokluby sú ostro sledované, ale niektoré zaujímavosti nepoznajú ani najvernejší fanúšikovia. Vedeli ste o týchto piatich pikoškách?
1. Na vzniku Realu Madrid sa výrazne podieľali bratia z Katalánska
Rivalita medzi Barcelonou a Madridom je známa nielen v športovom svete, ale aj z politických a geografických dôvodov. Zaujímavé preto je, že za vznikom slávneho „bieleho baletu“ stoja i dvaja bratia z Katalánska. Carlos Padros Rubio a Juan Padros Rubio žili v hlavnom meste Španielska, kde vlastnili obchod. Od roku 1902 do 1904 sa stal Juan prezidentom klubu, a následne ho vystriedal práve Carlos, ktorý všetko riadil až do roku 1908. Samotný Carlos hral dokonca dôležitú úlohu pri formovaní dnešného Copa del Rey (Španielsky pohár), keď v prvom ročníku kontroloval finále ako rozhodca.
2. Anfield bol pôvodne domovom Evertonu
Pýcha slávnejšieho klubu z Liverpoolu bola pôvodne domovom Evertonu, keď v roku 1884 pre malú kapacitu svojho štadióna sa vtedajšie vedenie rozhodlo pre presun do Stanley parku, kde v tej dobe vyrástol Anfield Road. O 8 rokov sa však majiteľ štadiónu dostal do sporu s vedením klubu, ktoré sa neskôr rozhodlo premiestniť Everton do Goodison Parku, kde hráva svoje domáce zápasy dodnes. V tom istom roku majiteľ štadiónu John Houlding založil FC Liverpool.
3. FC Barcelonu, FC Zürich a FC Bazilej založil ten istý človek
Rodák zo švajčiarskeho Winterthuru Joan Gamper sa podieľal priamo na vzniku troch európskych špičkových klubov. FC Bazilej a FC Zürich, ktoré dnes patria medzi výkladnú skriňu švajčiarskeho futbalu založil v roku 1893, respektíve 1896. O ďalšie dva roky neskôr sa Gamper rozhodol pre odchod do hlavného mesta Katalánska, kde žil v tej dobe jeho strýko Emili Gaissert. Gamperovi sa Barcelona zapáčila až tak, že tu zotrval do svojej smrti. V roku 1899 tu vytvoril jedno z najslávnejších mužstiev sveta FC Barcelona, ktorá má identické klubové farby ako FC Bazilej. Nie je to náhoda…
4. Nottingam Forrest je jediný víťaz najcennejšej európskej súťaže, ktorý hrá dnes „iba“ druhú ligu
Jediným doterajším držiteľom najcennejšej európskej klubovej súťaže a zároveň aj účastník nižšej ako najvyššej domácej súťaže je Nottingham Forrest, ktorý túto trofej získal dokonca dvakrát. K návratu do Premier League boli naposledy najbližšie v sezóne 2010/11, keď zo šiesteho miesta postúpili do baráže o postup do najvyššej súťaže, kde však stroskotal na neskoršom víťazovi baráže Swansea City.
5. Inter Miláno vytvorili potom, čo AC Miláno odmietlo podpísať zahraničných hráčov
Inter Miláno vznikol v roku 1908 potom, čo súčasný mestský rival AC Miláno odmietol podpísať niekoľkých zahraničných hráčov, ktorých neskôr angažoval práve Inter. Zaujímavosťou tiež je, že AC Miláno založili v roku 1899 dvaja Angličania, ktorý ho vytvorili ako kriketový a zároveň i futbalový klub. K samotnému konfliktu došlo v roku založenia Interu, presnejšie 9.marca 1908, keď vznikli nezhody medzi pôvodnými zakladateľmi a vtedajším vedením AC Miláno, ktoré odmietalo podpísať cudzincov. V roku 1908 tak začal aktívne pôsobiť aj Inter, ktorého prvým kapitánom bol dokonca cudzinec Hernst Manktl zo Švajčiarska.
Súvisiace články
• TOP 15 najkrajších futbalistiek sveta
• Od Vengloša po Kozáka: 12 trénerov slovenskej reprezentácie