16 najlepších strelcov v histórii slovenskej hokejovej reprezentácie

Po rozpade Československa sa samostatné Slovensko potýkalo s nemalými problémami. Zasiahli aj ozdobu federatívnej republiky, teda hokejovú reprezentáciu. Hlavne tú našu, ktorá začínala doslova od začiatku z C-kategórie majstrovstiev sveta. Postupne sme sa vrátili na hokejové výslnie. Na konte máme štyri radosťou naplnené medaily, vrátane zlatého kovu z roku 2002. Veľkou mierou prispelo k našim úspechom dosiaľ 16 najlepších strelcov v histórii slovenskej hokejovej reprezentácie.

Slovensko (nhl.com)16. Marián Gáborík, 26 gólov, 66 zápasov 

(0,39 gólu na zápas)

„Gaby“, ako ho prezývajú, je odchovancom jedného z najtradičnejších klubov na Slovensku, Dukly Trenčín. Z reprezentačného počínania má na svojom konte bronzovú medailu z oboch juniorských kategórií. Medzi seniormi je jeho najväčším úspechom 4.miesto zo ZOH 2010 vo Vancouveri. Minulý rok vyhral premiérovo Stanley Cup, ale stále čaká na medailu zo seniorského šampionátu.

http://youtu.be/yTBfzLaApnQ

15. Marcel Hossa, 27 gólov, 113 zápasov

(0,24 na zápas)

Mladší zo synov niekdajšieho lodivoda reprezentácie Františka Hossu trávi posledné roky kariéry v KHL, a preto je aj napriek nepriazni niektorých fanúšikov častým účastníkom reprezentačných zrazov. Na svojom konte má medailu zo seniorského i juniorského šampionátu. Konkrétne ide o striebro z roku 2012 a juniorský bronz z roku 1999.

14. Pavol Demitra, 27 gólov, 77 zápasov

(0,35 na zápas)

Jeho tragický príbeh spojil Slovensko a Paľo sa stal legendou a národným hrdinom. Zomrel 7. septembra 2011 pri leteckej tragédii tímu Lokomotiv Jaroslavľ. Dnes mohol byť úspešným trénerom či hokejovým manažérom. Jeho ozdobou bola vášeň pre hokej, do ktorého vkladal celú dušu. Na viacerých podujatiach bol kapitánom nášho výberu a podieľal sa na bronze z roku 2003, najmä jeho gól proti českému gólmanovi Vokounovi patrí medzi to najkrajšie, slovenský hokej zažil. Nemenej obdivovaný je aj jeho „dloubák“ z olympiády vo Vancouveri.

http://youtu.be/a03Md7jeyDI

13. Róbert Petrovický, 28 gólov, 100 zápasov

(0,28 na zápas)

Okrem toho, že patrí medzi hokejistov, ktorý v národnom drese odohrali 100 zápasov, je aj členom zlatého slovenského výberu z roku 2002. Veľkú časť svojej hokejovej kariéry prežil v Európe, pričom vystriedal viacero líg. Momentálne pôsobí v klube, ktorý naštartoval jeho športovú kariéru, v Dukle Trenčín.

12. Ľubomír Sekeráš, 29 gólov, 152 zápasov

(0,19 na zápas)

Za náš národný výber nastupoval už od rozpadu Československa a málokto odohral za Slovensko viac zápasov. Najväčším úspechom jeho kariéry sa stal zisk striebra na MS 2000 v Petrohrade, pričom ho neodradil ani otras mozgu, ktorý mu spôsobil Kanaďan Todd Bertuzzi.

11. Ladislav Nagy, 30 gólov, 89 zápasov

(0,34 na zápas)

So slovenskou reprezentáciou si prešiel tým najlepším i najhorším, čo od osamostatnenia zažila. Vo výbere figuroval pri zlatom ťažení v roku 2002 a o rok neskôr sa zúčastnil aj bronzového šampionátu. Naopak, v roku 2011 si odtrpel domáce majstrovstvá na Slovensku, keď patril k menšine hráčov, čo sa aspoň priblížili k očakávaniam. V dobrom svetle sa ukázal aj na minuloročnom šampionáte. Napriek tomu, že už nie je najmladší, stále patrí medzi opory Slovanu Bratislava v KHL.

10. Zdeno Cíger, 34 gólov, 108 zápasov

(0,31 na zápas)

Martinský rodák, ktorý strávil najväčšiu časť klubovej kariéry v Slovane Bratislava, kde nastupoval najmä po boku Ľubomíra Kolníka a Richarda Kapuša. Prvým jeho miľníkom v reprezentácii s dvojkrížom na hrudi boli majstrovstvá sveta B-kategórie v roku 1995, kde Slováci triumfovali a od tej doby patria nepretržite medzi elitu. Po ukončení hráčskej kariéry pomáha prostredníctvom akadémie, ktorú sám založil, hokejovým talentom zo Slovenska.

9. Peter Bondra, 35 gólov, 47 zápasov

(0,74 na zápas)

Vynikal najmä rýchlosťou a efektivitou v zakončení. Obe schopnosti naplno preukázal na dnes už legendárnych majstrovstvách sveta v roku 2002, kde zaťažil konto súperových brankárov celkovo 7-krát. Jeho posledný kúsok na spomínanom turnaji zostane v histórii navždy zapísaný ako zlatý gól. Vo vitríne má aj bronz zo šampionátu o rok neskôr. Navyše, zostáva najlepším strelcom histórie Washingtonu Capitals, i keď ho rýchlym tempom dobieha Alexander Ovečkin.

8. Žigmund Pálffy, 37 gólov, 74 zápasov

(0,5 na zápas)

„Žigo poď, vľavo má Bondru,“ a ďalej to už pozná každý fanúšik. Napriek tomu, že sa pridal k zlatému tímu až v priebehu turnaja, na úspechu mal leví podiel. Okrem asistencie pri víťaznom góle v nervydrásajúcom finále bol aj prvým úspešným exekútorom v semifinálovej nájazdovej lotérii proti domácemu Švédsku. O rok bol pri bronzovej ceste lídrom tímu s 15 bodmi. Hokejový um predviedol aj na lockoutovom šampionáte v roku 2005, kde sme ale s dávkou smoly vypadli vo štvrťfinále s Kanadou.

7. Branislav Jánoš, 37 gólov, 117 zápasov

(0,32 na zápas)

Hokejista, ktorý až na malé odskočenia pôsobil iba na Slovensku a v Česku. Najväčším úspechom jeho reprezentačnej kariéry bola bronzová medaila z juniorských majstrovstiev ešte z čias Československa. V ére samostatnosti patril medzi generáciu, ktorá stála za návratom Slovenska tam kam patrilo a patrí, teda medzi elitu. Tento návrat aj vďaka nemu trval najkratšiu možnú dobu. Náš dres obliekal aj v prvých neľahkých rokoch v top kategórii. V súčasnosti „dohráva“ kariéru v druhej najvyššej súťaži v Prievidzi.

6. Marián Hossa, 39 gólov, 88 zápasov

(0,44 na zápas)

Pravý krídelník pochádzajúci zo Starej Ľubovne je považovaný za jedného z najkomplexnejších hokejistov na svete. Na svojom konte má dva Stanley Cupy v drese súčasného zamestnávateľa Chicaga Blackhawks. Napriek úctyhodnej kariére ešte nezískal žiadny cenný kov zo seniorských reprezentačných podujatí, hoci mal k tomu našliapnuté pri účastiach na olympiáde vo Vancouveri i v Turíne. O jeho kvalite svedčí aj to, že za seniorskú reprezentáciu nastúpil prvýkrát už v 18 rokoch.

Handzuš, Hossa, Chára (nhl.com)5. Vlastimil Plavucha, 44 gólov, 119 zápasov

(0,37 na zápas)

Do histórie sa zapísal najmä ako strelec prvého gólu novodobej slovenskej reprezentácie. Zaznamenal ho 12.februára 1993 na turnaji vo francúzskom Rouene proti domácemu výberu. V ďalších rokoch sa podieľal na slovenskej výprave za hokejovou elitou. Vrcholom jeho kariéry bola vôbec prvá samostatná medaila pre Slovensku v roku 2000 v Petrohrade. Mala strieborný lesk a tento hráč, ktorého po práve možno nazvať legendou slovenskej extraligy, sa na nej podieľal 4 gólmi.

4. Ján Pardavý, 45 gólov, 120 zápasov

(0,38 na zápas)

Ďalší z rady bývalých slovenských reprezentantov, ktorý je v histórii zapísaný veľkými písmenami ako jeden z tých, čo priniesli Slovensku vôbec prvú medailu. Tá bola vrcholom kariéry pre trenčianskeho rodáka, ktorý skúšal šťastie aj v prestížnejších európskych ligách. Posledný reprezentačný zápas odohral v sezóne 2006/2007. V súčasnosti zarezáva na klubovej úrovni vo francúzskej lige v tíme Štrasbourgu, kde aj napriek vyššiemu veku patrí k oporám tímu. Medzitým si viackrát vyskúšal post spolukomentátora na RTVS.

3. Jozef Daňo, 45 gólov, 117 zápasov

(0,38 na zápas)

Okrem iného reprezentoval Slovensko aj na zimnej olympiáde v Lillehammeri v roku 1994, kde sa blysol v zápase proti Kanade, ktorú zaskočil dvoma gólmi. Prekvapili sme a zvíťazili v skupine. Následne reprezentoval náš tím aj na ďalšej olympiáde v Nagane, známou pod označením turnaj tisícročia. Ruku k dielu priložil aj pri prebíjaní sa reprezentácie medzi elitu. Posledný významný reprezentačný podnik absolvoval v roku 1999, čím sa vlastne vyhol skvelému zavŕšeniu kariéry v podobe medailovej radosti.

2. Ľubomír Kolník, 59 gólov, 109 zápasov

(0,54 na zápas)

V hokejovom prostredí známy pod prezývkou Koma. Ako prvý dokázal v drese Slovenska prekročiť métu 50 gólov. Pred ním sa to podarilo viacerým hráčom ešte v čase Československa, počas dychberúcej rivality so Sovietským zväzom. Ľubomír Kolník patrí medzi historicky najlepších strelcov slovenskej extraligy a výrazne prispel k postupu Slovenska do A-kategórie.

1.Miroslav Šatan, 86 gólov, 183 zápasov

(0,47 na zápas)

Tichý zabijak a prirodzený líder, ako jeden z málo hráčov ovenčený kompletnou medailovou zbierkou z MS. Na konte má aj Stanley Cup, pričom v NHL odohral viac ako tisíc zápasov. Počas jeho poslednej reprezentačnej sezóny sa stal najlepším slovenským strelcom histórie, pričom do úvahy sú v tomto prípade brané aj mená z Československa, najmä Jozef Golonka. Pri Šatanovom mene chýba už len medailový zápis z OH, ktorého sa už nedočkáme.

http://youtu.be/r6ciCCb75oI

Súvisiace články

• TOP 50 hokejistov podľa hry NHL 15!

• Video a 21 fotiek: Ako sme vybojovali bronz!

Komentáre

Pin It