VIDEO: Rozlúčka s kariérou bieloruského brankára Mezina

Pred pár týždňami oznámila ukončenie kariéry jedna z najväčších brankárskych ikon hokeja Martin Brodeur. V predošlých dňoch sa medzi brankárskych dôchodcov zaradil aj bieloruský hrdina z bránkoviska Andrei Mezin. Rozhodol sa tak vo veku 40 rokov. Posledný zápas v reprezentácii odohral na domácom turnaji v minulom roku. Vrátane domáceho šampionátu štartoval celkovo na 13 majstrovstvách sveta elitnej divízie a taktiež sa zúčastnil na troch olympijských turnajoch, pričom viac účastí mal zatiaľ iba legendárny sovietsky brankár Vladislav Tretiak. Mezin absolvoval dokopy 135 štartov v národnom drese. V tejto štatistike sa zaradil za spomínaného Vladislava Tretiaka a československého brankára Jiřího Holečka.

Najväčším osobným úspechom Mezina je účasť v All-Star tíme šampionátu z roku 2006, v roku 2009 bol vo Švajčiarsku organizátormi vyhlásený za najlepšieho brankára podujatia. Úctyhodnú kariéru začínal v domácej súťaži, kde debutoval ako 18-ročný v tíme Novopolotska. Šťastie potom pár rokov skúšal aj v nižších zámorských súťažiach. Jeho poslednou štáciou na klubovej ceste bol elitný ruský klub Avangard Omsk, kde pôsobil ešte v priebehu minulej sezóny. Po ukončení hráčskej kariéry sa dá predpokladať jeho pokračovanie v pozícii trénera, kdeď zrejme dostane na starosti práve prípravu brankárov. Jeho meno síce nemá cveng Martina Brodeura, ale Mezinova kariéra je plná výnimočných zápasov.

Andrei Mezin (zimbio.com!Jednoznačným top zápasom jeho kariéry je výkon zo štvrťfinálového zápasu proti Švédsku, keď pochytal celkovo 44 súperových pokusov a výrazne tak zatienil brankára Sala na druhej strane, pričom o víťazstve Bieloruska 4:3 rozhodla fatálna chyba švédskeho gólmana.

Kanál Dinama Minsk na videoserveri youtube uchováva aj celý záznam pamätného zápasu.

Nemenej dôležitou súčasťou svojho tímu bol aj na turnaji storočia, teda na olympiáde v Nagane, najmä v kvalifikačnej fáze, kde ešte ako veľmi mladý brankár výrazne pomohol Bielorusom k postupu do hlavného turnaja. Na ňom síce inkasoval od každého súpera po 5 gólov, ale niektoré jeho zákroky najmä zo zápasu s dream teamom javorového listu sú famózne.

Aj tí najlepší brankári, ako bolo vidieť kúsok vyššie na Salovi, majú na svojom konte aj nejaké tie kiksy.  Pamätným v tomto ohľade je prepadnutie zdanlivo ľahkého puku od Kazacha Vadima Krasnoslobodceva vo vzájomnom stretnutí na šampionáte v roku 2012.

Súvisiace články

• Pocta jedinečnému brankárovi Martinovi Brodeurovi

• Hokejový maratón v Kanade: 4220 gólov za 10 dní!

Komentáre

Pin It