Ženský hokej ani zďaleka nepriťahuje takú pozornosť ako ten mužský. Napriek tomu, jeho história je plná nemenej zaujímavých momentov. Prednedávnom jeden z nich napísali majstrovstvá sveta elitnej kategórie, na ktorých v divokom finálovom zápase triumfovali hokejistky USA nad Kanadou v pomere 7:5. Pozrite si najzaujímavejšie momenty v histórii ženského hokeja.
5. Prvá žena uvedená do Siene slávy
V roku 2008 sa ňou stala bývala dlhoročná kanadská reprezentantka a štvornásobná držiteľka titulu majsterky sveta v drese javorového listu Angela Jamesová. Okrem nej v rovnakom roku uviedla Medzinárodná hokejová federácia nezmazateľne medzi legendy aj ďalšie 2 ikony ženského odvetvia tohto športu. Prvou z nich bola Angelina dlhoročná reprezentačná kolegyňa a olympíjska víťazka z roku 2002 Geraldine Heaneyová. Treťou na zozname bola sestra súčasného asistenta trénera Detroitu Red Wings a niekdajšieho amerického reprezentanta Tonyho Granata, Cammi. Rovnakej pocty sa spomedzi mužov v danom roku dočkali Mario Lemieux a Igor Larionov.
4. Švajčiarsky comeback s bronzovým koncom
V mužskom hokeji často platí, že tím ktorý získa bronzovú medailu sa často teší viac ako ten, ktorý vybojoval striebro. V ženskom hokeji je tento fakt ešte očividnejší. O prvé dve priečky si to na takmer každom vrcholnom podujatí rozdajú tímy Kanady a USA, ktoré sú stále na míle vzdialené zvyšku sveta. Špeciálnu cenu má olympijská medaila, pričom na zatiaľ poslednom podujatí tohto typu si ju vybojovali hokejistky Švajčiarska, ktoré najskôr odišli zo základnej skupiny s dlhým nosom, aby potom prekvapivo vo štvrťfinále vyprevadili z turnaja víťazky B- skupiny Rusky a následne boli poslané po sympatickom výkone tímom Kanady do boja o 3.miesto. Ani ten nemali rozohraný najlepšie, veď po 2 tretinách prehrávali so Švédkami 0:2 a zdalo sa že cenná medaila poputuje na sever Európy. Avšak, v záverečnej časti sa im podarilo veľmi rýchlo streliť kontaktný gól, na ktorý nadviazali ďalšími tromi presnými zásahmi a v závere sa podarilo ich súperkam len korigovať a vypukla obrovská radosť príjemného prekvapenia turnaja.
3. Zlato v podaní USA na premiérovom olympijskom turnaji
Vôbec prvý krát sa ženský hokej do programu olympijských hier dostal v roku 1998, teda presne vtedy, keď sa v mužskej hierarchii konal takzvaný „turnaj storočia“. Vôbec prvý krát sa totiž tohto podujatia mohli zúčastniť hráči z prestížnej NHL, avšak táto olympiáda bola špeciálna práve aj kvôli premiére ženského ekvivalentu tohto športu. Dohromady sa na ňom, vrátane domáceho Japonska, predstavilo celkovo 6 družstiev. Boli nimi spomínané Japonsko, Kanada, USA, Fínsko, Švédsko a Čína. Skupinovú fázu jasne ovládli zámorské tímy, ktoré si už v istom predfinálovom predkrme 14. februára nič nedarovali. V úvode záverečnej tretiny, za stavu 1:1, totiž Kanaďanky tromi gólmi svojim súperkám odskočili, avšak tie šiestimi gólmi vo zvyšku riadnej hracej doby strhli vedenie na svoju stranu. Vo finálovom zápolení, ktoré bolo výrazne chudobnejšie na góly sa podarilo Američankám nadviazať na víťazstvo zo skupiny a po výhre 3:1 si odnášali zlaté medaily.
V roku 2006 saolympijský vrchol sezóny konal v mierne exotickom, avšak horami obklopenom talianskom veľkomeste Turín. Titul z predošlého podujatia rovnakého typu obhajovala Kanada, v ceste za ním im hlavným súperom mali byť ich susedky z USA. Avšak, aj v ženskom hokeji sa dejú zázraky a rodia sa hrdinky vo veľkých zápasov. Práve v Turíne to bol prípad švédskej gólmanky Kim Martinovej, ktorá v náročnom semifinálovom zápase pochytala 37 z celkových 39 pokusov hviezdneho amerického výberu a najmä jej zásluhou sa Tre Kronor mohli tešiť z historického okamihu, ktorého vrcholom bola nájazdová lotéria, v ktorej uspeli a po víťazstve 3:2 postúpili na prekvapenie všeobecnej verejnosti až do finále. V ňom, už ale ich súperky z Kanady nedopustili ďalšie prekvapenie a prekvapivého finalistu zdolali 4:1, aj napriek prehre však zavládla vo Švédskom tábore spokojnosť. Navyše, čo sa nepodarilo im, to dokázali ich mužskí kolegovia a švédsky hokej zažil veľmi podarenú výpravu.
Ako to už býva zvykom, až na nejakú tú občasnú výnimku, finále zatiaľ posledného ženského hokejového turnaja na olympiáde obstarali tímy zo zámoria, teda USA a Kanada. Na základe podobného zvyku sa tiež aj bolo na čo pozerať. Za víťazstvom a odčinenie prehry spred štyroch rokov vo Vancouveri pomaly, ale svedomito kráčali Američanky. Od celkového triumfu ich za stavu 2:0 delilo už len zhruba päť minút, avšak v čase 56:34 sa Kanade podarilo znížiť a tím USA tak čakali ešte poriadne horúce chvíle. Kanada potom za najtesnejšieho rozdielu prikročila k odvolaniu svojej brankárky, čo sa im podarilo zúročiť 55 sekúnd pred koncom vo vyrovnávajúci gól. O definitívne roztopenie nádeji Američaniek sa potom v predĺžení postarala strelkyňa vyrovnávajúceho gólu Marie-Philip Poulinová. Kanaďanky tak vďaka zdrvujúcemu záveru, rovnako ako mužský výber, nakoniec obhájili zlaté medaily.
• TOP 5 aktívnych hokejistov s najviac zápasmi v NHL
• TOP 5 najvtipnejších hokejových mien