TOP 18 uletených a originálnych športov

Ľudia sú blázniví, uletení a čudní. 🙂 Chcete dôkaz? Pozrite si TOP 18 uletených a originálnych športov.

18. JOGGLING

Šport, ktorý spája beh a žonglovanie. Viete si predstaviť, žeby to praktizoval napríklad rekordný šprintér Usain Bolt?

17. FUTBAL NA RIEKE A V BAHNE

Ako si spestriť futbal? Jednoducho! Zahrajte si na rieke alebo v bahne. Futbal na bahne má dokonca svoju vlastnú asociáciu a vlastné turnaje či šampionáty.

V bahne:

http://youtu.be/jbnno6ZgL80

Na rieke:

16. PRENÁŠANIE MANŽELKY

Prenášanie manželky. Čo už je len toto za šport? Nie je to také jednoduché, ak bežíte na čas, cez prekážky a v konkurencii ďalších nosičov 🙂 Ženy visia na chrbtoch chlapov, ktorí bojujú o veľké víťazstvá. Šport „nosenie manželiek“ vznikol vo Fínsku, kde sa každoročne od roku 1992 konajú majstrovstvá sveta. Zaujímavosťou je, že najlepší pár získava množstvo piva podľa hmotnosti nežnejšej polovičky. Tento špeciálny šport sa medzitým rozšíril do ďalších krajín a na ďalšie kontinenty. Už len čakáme, kedy ho začnú športové televízie pravidelne vysielať 🙂

15. BUZKAŠI

Buzkaši (haflingstable.blog.cz)Drsný, brutálny a divoký šport. Jazdci na koňoch sa snažia o premiestnenie bezhlavého zvieraťa (ovca, koza, teľa atď.) na určené miesto. V minulosti sa dokonca využívali otroci bez hlavy, no v súčasnosti sa prešlo prevažne na ohľaduplnejšiu verziu s mechmi vyplnenými zvieracou kožou. Kone sú špeciálne vycvičené, aby po páde chránili jazdca. Ide o národný šport Paštunov v Afganistane, ktorý je populárny aj v ďalších krajinách centrálnej Ázie.

 14. TROJITÝ FUTBAL

Trojitý futbal (factofun.com)Futbalisti sú po dlhej sezóne vždy unavení a ohrození zraneniami. Ako zmenšiť počet zápasov a skrátiť sezónu? Predsa sa môže hrať trojitý futbal, teda zápas medzi troma tímami naraz. Víťazom sa stáva tím, ktorý dostane najmenej gólov. Tento šport sa ale veľmi nerozšíril, i keď by to bola pre futbalistov zaujímavá skúsenosť.

13. PODVODNÝ HOKEJ

Tradičný európsky hokej sa hrá na zamrznutej vode, ale prečo si nezahrať aj pod vodou? Podvodný hokej sa hrá s malými plastovými alebo drevenými hokejkami vo veľkosti banánu, ktorými hráči posúvajú kovový puk po dne bazéna. V tomto športe síce nehrozia tvrdé hity alebo tvrdé strely do tváre, ale sprievodným javom je vyššie riziko utopenia 🙂 Podvodný hokej zatiaľ nepatrí k populárnym športom, a to možno aj preto, že diváci dobre nevidia, čo sa deje pod hladinou.

12. PRETEKY POSTELÍ

Preteky postelí (chillisauce.co.uk)Do obce Knaresborough v regióne North Yorkshire v Anglicku prichádzajú počas každého leta nadšenci pretekov postelí. Jednotlivé tímy tvorí šestica súťažiacich a jeden ležiaci na posteli. Postele sa podobajú skôr na vozíky, keďže musia zvládnuť náročnú trasu s dĺžkou 3 kilometre, na ktorej konci sa nachádza úsek rieky. Družstvá zvládajú beh s posteľou v čase od 14 do 30 minút. Súťaží sa tiež o najkrajšie vyzdobené lehátko a celé je to veľká zábava.

11. WRESTLING S PRSTAMI NA NOHÁCH

Toe wrestling (hecktictravels.com)Vyzujte si topánky a ponožky a ide sa nato! Cieľom tohto športu je udržať súperov prst v pasci aspoň tri sekundy. Nezistili sme, či je povolené používať ako zbraň týždeň neumyté nohy 🙂

10. DVOJRUKÝ TENIS

Tenisti si počas celej kariéry preťažujú jednu z rúk, ale všetko sa to môže zmeniť. Stačí, ak prejdú na tenis s dvomi raketami 🙂 Ďalšou výhodou je, že môžu rôznorodejšie striedať údery. Chce to len trochu potrénovať!

9. KOPANIE DO PÍŠŤALY (HOLENNEJ KOSTI)

Píšťala bolí (howcast.com)Buchli ste si niekedy píšťalu o posteľ alebo stolík? Chceli by ste robiť šport, ktorý je na takejto bolesti založený? Áno, aj takýto bolestivý a bezohľadný šport existuje. Cieľom je kopnúť súpera do holennej kosti tak silno, že spadne na zem. V súčasnosti sa pritom používajú moderné mäkké topánky, ale kedysi sa protivníci snažili o čo najtvrdšiu obuv či o rôzne podvody. Ešte zákernejšou verziou je takzvané Roshambo, pri ktorom sa kope „medzi nohy“.

8. METLOBAL

Metlobal je šport, v ktorom vynikal Harry Potter. Verní fanúšikovia chlapca s jazvou na čele preniesli túto aktivitu z kníh do reality a v súčasnosti existuje aj Medzinárodná metlobalová asociácia, ktorá združuje stovky tímov po celom svete. „Muklovský“ (nečarodejnícky) metlobal má iba jeden podstatný rozdiel – metly pri ňom nelietajú.

7. SEDLIACKE HRY (REDNECK GAMES)

Redneck Games (zimbio.com)Bláznivé športy sa každoročne sústredia na tejto akcii v USA. Vznikla v roku 1996 ako alternatíva k olympijským hrám. Netreba zbytočné slová, toto sú názvy niektorých disciplín: pľutie semiačok, hod toaletnou doskou, skok na brucho do jamy plnej bahna, vyťahovanie prasacích nožičiek ústami z vedra atď.

6. FRETKA V NOHAVICIACH

Šport je často aj o bolesti, ale tento šport je masochistický a určený zrejme iba pre „emákov“. Páni si dajú do nohavíc dve fretky a snažia sa o čo najväčšiu výdrž. Rekord je 5 a pol hodiny, keď ale súťažiaci použil trik s dobre najedenými fretkami. Pretože vyhladované fretky znamenajú viac bolesti v inkriminovanej oblasti.

5. FUTBALGOLF

Jedno z najzaujímavejších spojení dvoch športov. Hrá sa na podobnom ihrisku ako golf, ale jamky sú väčšie a namiesto palíc a loptičky sa používajú kopačky a futbalová lopta. Cieľom je dostať loptu do otvorov s veľkosťou 55 až 65 centimetrov pri vzdialenosti 25 až 200 metrov, a pritom použiť čo najmenej kopnutí. Futbalgolf vznikol v roku 2005 vo Švédsku a Dánsku a rozširuje sa ďalej. V lete 2014 otvorili prvé futbalgolfové ihrisko v Česku v mestečku Rumburk. Mladú športovú disciplínu si už dávnejšie vyskúšali aj futbalisti Realu Madrid.

4. TEQBALL

Teqball je mladý šport, ktorý je kombináciou stolného tenisu, futbalu a tak trochu technológie. Je to niečo ako nohejbal hraný na pinpongovom stole, presnejšie na špeciálnom Teqboarde, ktorý odráža loptu k hráčom. Hráč sa môže dotknúť lopty trikrát po sebe, ale vždy s inou časťou tela a nie s rukami. Je to dokonalý doplnok futbalových tréningov alebo zábava do domácností. Podobne ako pri stolnom tenise si môžete vyskúšať dvojhru i štvorhru.

3. KOTÚĽANIE SYRA DOLU KOPCOM

Tradičné jarné kotúľanie syra na Cooperovom kopci v anglickom regióne Glucester patrí k najslávnejším uleteným športom. Desiatky šialencov sa každoročne spustia strmhlav dolu kopcom a víťaz získava chutnú hrudu syra z miestnej farmy. Klesanie kopca je takmer 50 stupňov, takže na nohách sa nikto neudrží. Dochádza k rôznym zraneniam, aj k odreninám a zlomeninám, a preto je akcia oficiálne zakázaná. Akcia má svoje korene už v 18. storočí a pri nedostatku potravín sa súťažilo aj s dreveným syrom. V súčasnosti sa koná v posledný májový pondelok na sviatok príchodu jari. Najrýchlejší „šialenci“ zvládnu padanie zo strmého asi 100-metrového svahu za 12 sekúnd.

http://youtu.be/_GdVnzDFyLg

2. EXTRÉMNE ŽEHLENIE

Žehlenie vo vzduchu (slappedham.com)Je žehlenie nudné a nezaujímavé? Stačí si ho spestriť športovou aktivitou 🙂 Fanúšikovia extrémneho žehlenia z rôznych kútov sveta si to vyskúšali. Odfotili sa napríklad na skalách, loďkách, pod vodou či vo vzduchu pri zoskoku padákom. Tak čo? Skúsite to? 🙂

Extrémne žehlenie (merinet.com)1. ŠACHBOX

Šachbox je netradičným spojením dvoch tradičných ľudských aktivít. Zahŕňa maximálne šesť šachových kôl (4 minúty) a päť boxerských kôl (3 minúty), ktoré sa medzi sebou striedajú po minútovej prestávke. Víťazstvo dosiahnete buď knokautom v ringu, matom na šachovnici alebo rozhodnutím rozhodcov.

Šachbox je teda zvláštnou kombináciou psychického i fyzického boja. Ak vám napríklad hrozí mat, tak musíte vložiť všetky sily do najbližšieho boxerského kola a naopak. Ide o špeciálne prepínanie medzi agresívnym adrenalínovým boxom a pokojným intelektuálnym šachom. Znamená to veľký tréning sebakontroly, sebaovládania i koncentrácie.

Šach aj box sú bojovnými hrami. V oboch prípadoch ide akoby o násilie zviazané pravidlami,“ hovorí britský nadšenec. Duel v šachboxe sa prvýkrát uskutočnil v roku 2003 v Holandsku, organizátor Iepe Rubingh sa inšpiroval scifi komiksom Chladný rovník od Enkiho Bilala. Dnes funguje Svetová organizácia šachboxu (The World Chess Boxing Organization), ktorá združuje profíkov z viacerých krajín. Šachboxerov nájdete napríklad vo Veľkej Británii, Nemecku, Rusku či Bulharsku. Asi nikdy sa nezaradí k populárnym športom, ale má svoj zmysel, čo dokazuje i motto ich hlavnej organizácie: „Bitka sa odohráva v ringu, ale vojny sa vedú od stola!“

Športovky.sk – športové kuriozity a rebríčky

Ktorý z uletených a originálnych športov vás zaujal najviac? Ktorý by ste si vyskúšali? 🙂

Chess boxing (eurosport.com)Súvisiace články

• TOP 7 obojnohých futbalistov

• TOP 5 najvyšších basketbalistov v histórii NBA

• TOP 5 škótskych športovcov, ktorých môžu Briti stratiť

Komentáre

Pin It