TOP 10 najcennejších mien športovcov

Americký magazín Forbes uverejnil pred pár dňami mená desiatich športovcov s marketingovo najcennejšími menami. Na vrchole rebríčka sú tenista Roger Federer a golfista Tiger Woods. Ich mená majú odhadovanú hodnotu 46 miliónov dolárov, respektíve takéto sumičky vďaka menám zarobili.

Woods a Federer (tn.nova.cz)

Kariéry Federera a Woodsa majú zrejme už najslávnejšie obdobia za sebou, no stále sa im darí v ekonomických tabuľkách. Zaručenie Švajčiarovej účasti na turnajoch stojí organizátorov jeden milión dolárov. Pri tvorení tabuľky sa zohľadňoval aj počet fanúšikov na Facebooku, ktorých má Roger 14 355 540 (môžete sa pozrieť či to zase nenarástlo 🙂 Zohľadňovali sa tiež marketingové kontrakty, švajčiarsky tenista má zmluvu so spoločnosťou Nike za celkovo 100 miliónov dolárov.

V rebríčku majú podľa očakávania prevahu individuálne športy a muži. Ženskými zástupkyňami sú tenistky Maria Šarapovová, ktorá má aj vlastnú značku cukríkov s názvom Sugarpova, no a čínska tenistka a víťazka Australian Open 2014 Li na, ktorá zato vďačí najmä veľkému domácemu trhu. Pre Európanov je prekvapením šieste miesto hráča kriketu, ale je to výsledok popularity v Ázii.

TOP 10 najcennejších športových mien 

1. Roger Federer (Švajčiarsko), Tenis, 46 miliónov dolárov
1. Tiger Woods (USA), Golf, 46 miliónov dolárov
3. LeBron James (USA), Basketbal, 27
4. Phil Mickelson (USA), Golf, 25
5. Maria Šarapovová (Rusko), Tenis, 23
6. Mahendra Singh Dhoni (India), Kriket, 21
7. Usain Bolt (Jamaika), Atletika, 20
8. Kobe Bryant (USA), Basketbal, 19
9. Li Na (Čína), Tenis, 15
10. Cristiano Ronaldo (Portugalsko), Futbal, 13
10. Lionel Messi (Argentína), Futbal, 13

U.S. Open - Final Round

Woods a Federer sú dobrými priateľmi, v minulosti ich spojili rôzne marketingové dohody a akcie. Ich tváre sme sledovali napríklad v reklamách na holiace príslušenstvo od značky Gilette. „Rogerovo meno profitovalo počas všetkých tých úspešných a vyrovnaných rokov skvelo. V jeho prípade nebude vadiť, ak už žiadny veľký turnaj nevyhrá,“ poznamenal švajčiarsky bankár Hans-Willy Brockes.

Pred pár dňami sa práve Federer a Woodsova priateľka, lyžiarka Lyndsey Vonnová, zúčastnili efektívnej marketingovej akcie. Zahrali si tenis na vrchole ľadovca, čo ste si už u nás určite prečítali (ak nie, odkaz je TU).

(em, rb)

Komentáre

Pin It