Predstavujeme: Curling

Ak nepatríte medzi športových znalcov, ale chceli by ste mať v oblasti športu prehľad, vitajte! Ako prvý prichádza na scénu šport s názvom curling. Tajomstvá tohto športu, jeho pravidlá a vznik vám odhalí tento článok.

Curling. (baomoi.com)

Čo to je?

Curling je kolektívny šport. Jeho základom je snaha hráčov dopraviť curlingové kamene po ľade čo najpresnejšie do terča, podobného tomu lukostreleckému.  Curling nadobudol svoju pozíciu v rebríčku olympijských športových disciplín od roku 1998, vďaka zimným olympijským hrám v Nagane.

História alebo šport s tradíciou

Prvé historické pramene sa o curlingu zmieňujú v 16. storočí, kedy sa hrával na zamrznutých prírodných plochách v Škótsku a hráčom stačili v ruke klasické metly.  Táto športová disciplína vznikla paradoxne na základe zákazu hrania golfu, vydaného škótskym parlamentom. V minulosti sa curling označoval ako „roarin game“ teda hlučná hra, práve kvôli hluku žulového kameňa, ktorý sa pohybuje po ľade. My by sme chceli dodať, že hluk nemajú na svedomí len kamene, ale často aj hráči, ktorý sa vzájomne povzbudzujú počas hry.  V tých časoch hra nemala nijaké presné pravidlá, okrem jediného. Curlingový kameň zvaný „loofie“, nesmel prekročiť čiaru hracieho pola, ak sa tak stalo, hráč vypadol z hry. Táto zimná radovánka sa časom zmenila na uznávaný kolektívny zimný šport a v 19. storočí už jestvovalo v krajinách ako USA, Kanada, Škótsko, Nový Zéland či Nórsko mnoho curlingových klubov.

Rok 1924. Švédsky a anglický curlingový tím. (netmag.sk)

V Edinburghu bol založený prvý riadiaci curlingový klub v roku 1838, zvaný Grand Caledonian Curling Club. Po kráľovskej návšteve o pár rokov neskôr a najmä vďaka záľube, ktorú si vtedajšia kráľovná Viktória našla v tomto športe, sa klub premenoval na Royal Caledonian Curling Club (RCCC). Curling sa na olympijskej scéne objavil už v roku 1924, kedy sa konala oficiálna súťaž mužov. No na svoj veľký debut si musel počkať až do roku 1998. 21. júla 1992, Medzinárodný olympijský výbor, zasadajúci v Barcelone, udelil curlingu zelenú a v roku 1998 sa tento šport objavil na hrách v Japonsku.  V roku 1965 bola založená prvá curlingová organizácia celosvetového charakteru, ktorá od roku 1991 nesie názov World Curling Federation (WFC). V roku 2002 bol založený slovenský curlingový zväz, ktorý združuje curlingové kluby, oddiely a združenia, ktoré tento šport prevádzkujú.

Pravidlá a spôsob hry

Curling sa hrá na špeciálne upravenej ľadovej ploche curlingovej haly alebo zimného štadiónu. Táto plocha je rozdelená do pozdĺžnych osovo súmerných dráh zvaných tee lines zakončených terčami. Proti sebe hrajú dva štvročlenné tímy. Každý tím má 8 kameňov, ktoré sa farebne odlišujú od kameňov súpera. Hráči majú tiež farebne odlíšený odev a hlavne curlingovú obuv, so špeciálne upravenou hladkou podrážkou, ktorá umožňuje plynulé kĺzanie sa na ľade. Každý hráč má metličku, ktorou zametá ľadovú plochu pred pohybujúcim sa kameňom. Pohyby metly ohrievajú a zjemňujú ľadovú plochu, čím predlžujú dráhu kameňa a čiastočne riadia jeho smer. Curling sa hrá na stanovený počet endov bez časového limitu. Jeden end je časť hry, v ktorej bolo hodených 16 kameňov a určené skóre. Vhadzujú vždy dvaja hráči striedavo po dva kamene. Základom hry je hodiť kameň z jedného konca dráhy na druhý, čo najbližšie ku stredu kruhov resp. terča. Cieľom je udržať svoje kamene bližšie ku stredu kruhov, než sú umiestnené kamene súpera. Keď sa odhádže všetkých 16 kameňov nastáva koniec endu. Každý kameň, ktorý je bližšie ku stredu terča ako je kameň súper, sa na výsledkovú tabuľku pripisuje tímu jeden bod. Súčet týchto bodov rozhoduje o tom, ktorý tím pôjde hrať v nasledujúcim ende ako prvý. Súčet bodov počas jedného endu sa pripíše len tomu tímu, ktorý má tento súčet vyšší. Každý z hráčov má vopred určené poradie, ktoré dodržuje počas celej hry. End s nulou je taký stav hry, kedy po odohraní posledného endu zostanú cieľové kruhy prázdne. Ten tím, ktorý odhadzoval kameň ako posledný si tento nulový end pripisuje na svoju tabuľku. Tento tím nastupuje do ďalšieho endu ako druhý v poradí s výhodou nasledujúci end ukončiť. Na záver hry sa sčítajú všetky výsledky oboch tímov a víťazí tím, s vyšším počtom bodov.

TEMPLATE

Zaujímavosti a ďalšie pravidlá

Curling hrajú mužské aj ženské tímy a takisto hendikepovaní hráči. Niektoré curlingové tímy si dávajú veľmi záležať na hracom úbore, predovšetkým na jeho pestrosť. Curlingové kamene sú vyrobené zo žuly a musia mať kruhový pôdorys a váhu do 19,96 kg. Hog line je hranica, za ktorou už hráč nesmie vhadzovať kameň. Kameň nesmie prejsť postrannú bariéru dráhy, ani prejsť zadnú čiaru teda back line cieľového pola, v oboch prípadoch musí byť kamenň odstránený z hry. Na súpiske pred stretnutím môže byť uvedený maximálne jeden náhradník. Skip, teda kapitán tímu, má výsadné právo riadiť hru svojho tímu, môže hrať na akejkoľvek pozícii vo svojom tíme. Jeho úlohou je riadiť stratégiu vytláčania súperových kameňov z terča. V čase keď skip vhadzuje vlastné kamene, jeho pozíciu kapitána tímu preberá viceskip. Medzi tee linami nesmie hráč zametať kamene svojho súpera. Kameňa sa hráči pri hre nesmú dotknúť, ak sa tak stane, kameň je označený za zapálený a musí sa vyradiť z hry. Free guard zone je priestor medzi hog line a tee line. Žiadny kameň stojaci v tomto priestore nesmie byť vyrazený, než sa prvé 4 kamene v ende zastavia.

Hrací kameň (brandonkids.com)

Ak vás tento šport zaujal a v budúcnosti by ste si ho chceli skúsiť, odporúčame vám vyskúšať online curling. Dnes internet ponúka množstvo stránok, na ktorých si môžete zahrať curling virtuálne a predpripraviť sa tak na reálnu hru.

Pozrite si aj fotogalériu a videá. 

(k2)

VIDEO: Curling

 

VIDEO: Top 10 najlepších vhodov

 

Komentáre

Pin It