7 zaujímavostí o Super Bowle

V nedeľu sa v americkom meste Glendale uskutoční už 49. ročník prestížneho Super Bowlu v americkom futbale, ktorý patrí medzi najsledovanejšie športové udalosti roka. Prestížny duel o cenu Vinca Lombardiho tentokrát zvedú tímy New England Patriots a Seattle Seahawks. Pozrite si 7 zaujímavostí z histórie Super Bowlu.

1. Prvý Super Bowl sa konal 15. januára 1967, keď Green Bay Packers zdolali Kansas City Chiefs v pomere 35:10 pred takmer 65-tisíc divákmi. V tom čase dostal každý hráč Packers bonus 15-tisíc amerických dolárov, zatiaľ čo hráči Kansas City sa museli uspokojiť s polovičnou prémiou.

Super Bowl 1967 (fossil.com)2. Nedeľa, počas ktorej sa koná Super Bowl, má v USA  priemerne druhú najvyššiu spotrebu potravín po Dni vďakyvzdania.

3. Super Bowl je pravidelne najsledovanejšou športovou udalosťou v USA, takže reklama počas neho má podobné prvenstvá v cene i sledovanosti.

4. V minulom roku sledovalo Super Bowl na televízii Fox celkovo 111,5 milióna divákov. S veľkou pravdepodobnosťou bude tento rekord opäť prekonaný.

Fans-in-MetLife (getlockr.com)5. Po futbalovej Lige Majstrov je to vôbec najsledovanejšie finále pravidelnej klubovej súťaže sveta.

6.  Cena pol minútovej reklamy je v tomto roku nastavená na hodnotu 4,5 milióna amerických dolárov. V prvom ročníku to bolo 42-tisíc dolárov.

7. Trofej Vinca Lombardiho váži len o niečo viac ako 3 kilogramy a jej výrobná cena bola približne 50-tisíc amerických dolárov. Samotná trofej je pomenovaná po bývalom trénerovi Green Bay Packers, ktorý vyhral Super Bowl so svojím tímom ako prvý.

Vince Lombardi trophy (staticflickr.com)Súvisiace články

• VIDEO: Ako sa vyrába lopta na americký futbal?

• TOP 5 najnavštevovanejších líg sveta

Komentáre

Pin It