5 dôvodov úpadku talianskej Serie A

Nie je to tak dávno, keď bola talianska Serie A považovaná za najlepšiu futbalovú ligu na svete. Žiaľ, postupom času sa z obľúbenej destinácie mnohých hviezd stala menej žiarivá liga, ktorej v ratingu UEFA dýchajú na chrbát francúzska či portugalská súťaž a už dávno ju predbehli anglická, španielska a nemecká liga. Aké sú hlavné dôvody poklesu kvality Serie A?

1. Nedostatok financií

Najpodstatnejší problém, na ktorý nadväzuje niekoľko ďalších problémov, ktoré pomaly, ale isto ničia túto súťaž. Nedostatok financií, ktorý dnes trápi nielen taliansku ligu, ale v podstate celé Taliansko je spôsobený predovšetkým finančnou krízou, ktorá na Taliansko ešte stále dolieha. V porovnaní s anglickou, španielskou či nemeckou ligou tak Serie A v súčasnosti nedokáže generovať dostatočné množstvo príjmov, ktoré sú nevyhnutné pre rast.

Peniaze (footballtop.ru)2. Absencia svetových hviezd

Tak ako sme spomínali, s nedostatkom financií v Serie A súvisí mnoho iných problémov. Jedným z nich je neschopnosť tímov zlákať najväčšie hviezdy svetového futbalu, ktoré by pozdvihli úroveň celej ligy. Po talianskych trávnikoch sa na rozdiel od minulosti nepreháňajú legendy ako Diego Maradonna, Gabriel Batistuta, Michel Platini či Marco Van Basten. Aj špičkové tímy Serie A si často môžu dovoliť iba hviezdy, ktoré sú už za vrcholom kariéry, ako Nemanja Vidič, Ashley Cole či Patrice Evra. Jedinou svetlou výnimkou je azda len Juventus Turín, ktorý má v kádri stále niekoľko hráčov svetového formátu a zároveň s veľkým potenciálom, napríklad Paula Pogbu a Artura Vidala.

Batistuta (static.goal.com)3. Staré a chátrajúce štadióny

Pred takmer piatimi rokmi došlo k zlomu, ktorý možno rozhodol o budúcnosti Serie A. Napriek záujmu Talianska hostiť EURO 2016 pridelili turnaj Francúzsku. Fanúšikom a klubom sa rozplynul sen o veľkých štátnych podporách pre chátrajúce štadióny, ktoré sú jedným z najväčších problémov talianskej ligy. Niektoré kluby zvládli zmenu, prvý Juventus Turín otvoril ešte v roku 2011 nový a moderný štadión pre viac ako 40-tisíc divákov. V súčasnosti je to ale jediný veľký a naozaj moderný štadión v celom Taliansku, ktorý sa môže porovnávať s vyspelou Európou. V blízkej budúcnosti ho doplní vynovený Stadio Friuli (Udinese Calcio), ktorý v súčasnosti prebieha mohutnou renováciou. Existuje aj niekoľko ďalších plánov a projektov. S nekvalitnou infraštruktúrou súvisí pokles počtu fanúšikov. Serie A je momentálne štvrtá najnavštevovanejšia futbalová liga, v roku 2014 mala priemer 23 385 divákov na jeden zápas.

Štadión (statgisesi.files.wordpress.com)4. Agresívni fanúšikovia

Veľkým problémom najvyššej talianskej súťaže sú bezpochyby agresívni a rasistickí chuligáni, ktorí svoje emócie neraz prejavujú na nevinných fanúšikoch či hráčoch. Hnev a posmech talianskych fanúšikov pocítili napríklad Mario Balotelli alebo Kevin Prince Boateng, ktorí boli v minulosti obeťami rasistických poznámok. Obaja už v súčasnosti hrajú v zahraničí. Problém s fanúšikmi opäť súvisí s nedostatkom financií a so zastaralými štadiónmi.

Agresivita (fanssportskeeda.com)5. Škandály a korupcia

Škandály a korupcia nie sú vo svete futbalu nezvyčajným javom, taliansku Seriu A ale tieto problémy postihujú asi najviac zo všetkých popredných líg. Doteraz najväčším škandálom talianskeho futbalu je bezpochyby korupčná aféra z roku 2006, na ktorú doplatil hlavne Juventus Turín, ktorý sa ocitol v druhej najvyššej súťaži. Liek na túto “chorobu“ Serie A stále nenašla, keďže odvtedy sa objavili ďalšie podobné aféry, i keď s menšími následkami. Taliansko je jednou z najskorumpovanejších krajín vyspelého sveta a dopláca na to aj kvalita tunajšieho futbalu.

Škandály škodia talianskemu futbalu (kontrokultura.it)Súvisiace články

• TOP 7 futbalových taktík na zdržovanie hry

• TOP 34 najnavštevovanejších futbalových líg

 

Komentáre

Pin It