4 zaujímavosti o hokeji na olympiáde

V médiách sa v posledných mesiacoch objavili informácie, že nasledujúce ZOH 2018 v juhokórejskom Pchjongčchangu budú pravdepodobne bez hokejistov z NHL. Samozrejme, ide o zákulisné boje o peniaze a prestíž. Vedenie zámorskej profiligy chce údajne podiel na zisku Medzinárodnej hokejovej federácie z olympijských hier. Nech už dopadnú tieto žabomyšie vojny akokoľvek, olympiáda má v sebe stále posolstvo spájať svet a hokej je jej neoddeliteľnou súčasťou. Pozrite si 4 zaujímavostí o hokeji na olympiáde.

1. Prvýkrát sa objavil v programe LOH 1920 v Antverpách, čo bolo prvé a posledné zaradenie do „letnej verzie“ olympijských hier. V Československu bol hokej ešte iba v plienkach, no po prehrách 0:15 s Kanadou, 0:16 s USA a víťazstve 1:0 nad Švédskom sme získali cenné bronzové medaily.

Tu sa hral hokej počas OH 2020 v Antverpách (wikipedia.org)2. Až hokejové finále ZOH 1994 v Lillehameri rozhodli prvýkrát samostatné nájazdy, keď Švédsko zdolalo Kanadu 3:2 po nájazdoch. Zároveň to bola prvá olympijská účasť pre samostatné Slovensko. Po víťazstve v skupine sme vypadli vo štvrťfinále s Rusmi a obsadili konečné šieste miesto.

Žigmund Pálffy bol najproduktívnejším hráčom hokejového turnaja v Lillehameri 1994 (osporte.sk)3. Ženský hokej zaradili do olympijského programu na ZOH 1998 v Nagane. Naše reprezentantky absolvovali premiéru na ZOH 2010 vo Vancouveri, keď obsadili ôsmu priečku.

Medzi mužmi sa v Nagane zlatými písmenami zapísali českí hokejisti (ihned.cz)4. Na posledných ZOH 2014 v Soči získalo mužstvo Fínska bronz a ich legendárny útočník Teemu Selänne vyhral olympijskú medailu v historicky najvyššom veku. Na krk mu ju zavesili vo veku 43 rokov. Na ďalšej olympiáde ho zrejme už neuvidíme. Otázkou zostáva, či uvidíme iné hviezdy z NHL.

Súvisiace články

• 16 najlepších strelcov v histórii slovenskej hokejovej reprezentácie

• Hokejisti Hradca Králové cestovali na zápas v MHD

Komentáre

Pin It