10 brazílskych futbalistov, ktorí sklamali Európu

Brazília je futbalovou krajinou, a to aj po prehre 1:7 s Nemeckom na domácom svetovom šampionáte. Každoročne odtiaľ prichádzajú  do Európy desiatky talentov či hviezd, no nie všetci z nich napokon naplnia svoj potenciál. Pozrite si náš výber desiatich „kanárikov“, ktorí podliezli latku obrovských očakávaní a vo futbalovej Európe sklamali.

1. Robinho

Nízky útočník Robinho si odkrútil v Európe deväť sezón. Hral za kluby ako Real Madrid, Machester City a AC Miláno. V madridskom a milánskom klube zaznamenal gól približne v každom štvrtom stretnutí. Nebola to síce žiadna tragédia, ale ako tínedžerovi mu predpovedali ešte oveľa svetlejšiu budúcnosť. Svoj obrovský potenciál nenaplnil a vo veku 30 rokov teraz hosťuje v jeho domácom brazílskom klube Santos.

Robinho (vavel.com)2. Alexandre Pato

V mládežníckych kategóriach patril medzi brazílsku špičku a v 18 rokoch prišiel s veľkým mediálnym humbukom na európsku pevninu do klubu AC Miláno. Počas prvej sezóny 2007 potvrdil svoj „božský talent“, keď strelil 26 gólov v 54 dueloch. V nasledujúcich rokoch postupne stratil výkonnosť, disciplinovanosť, rýchlosť, stopercentné zdravie i streleckú mušku. V roku 2013 sa po prudkom poklese vrátil domov do krajiny „kanárikov“.

Alexandre Pato (galmudugnews.com)3. Adriano

Na Brazílčana bol netradične vysokým a silným útočníkom, k tomu pridal výbušnosť, rýchlosť a techniku. Mal potenciál stať sa najlepším kanonierom na svete. Pôsobil v talianskych kluboch Inter Miláno, Fiorentina, Parma a AS Rím. Nedisciplinovanosť a problémy s alkoholom dopomohli k jeho úpadku a v roku 2011 sa definitívne vrátil do Brazílie, kde sa mu tiež nedarilo.

Adriano (free13k.com)4. Diego

V Európe pôsobí od roku 2004 a hral za kluby ako FC Porto, Werder Brémy, Juventus Turín, VfL Wolfsburg, Atlético Madrid, no a momentálne je hráčom tímu Fenerbahce Istanbul. Preslávil sa ako špičkový tvorca hry a zároveň  strelec v Brémach, kde odohral 84 zápasov so ziskom 38 gólov. Úroveň z Werderu Brémy už v ďalších tímoch nezopakoval a vždy podliezol latku očakávaní.

Diego (goal.com)5. Geovanni

Nízky a technicky dobre vybavený ofenzívny hráč. V roku 2001 ho získal klub FC Barcelona za 18 miliónov eur. V drese španielskeho veľkoklubu strelil jediný gól, stal sa z neho náhradník a počas druhej sezóny sa pohádal s trénerom. Očakávania nenaplnil ani neskôr v Benfice Lisabon, Manchestri City a v Hull City.

Geovanni (laiformacion.com)6. Denilson Pereira Neves

V minulosti sa oňho bili viaceré európske kluby, no zahral si iba v Arsenale Londýn v rokoch 2006 až 2013. Predviedol výbornú techniku, no nepridal k tomu potrebnú silu, rýchlosť a ďalšie nevyhnutné vlastnosti. Často plnil úlohu náhradníka. Ani počas dlhodobého európskeho angažmánu nevyužil naplno svoj potenciál a vrátil sa do domoviny.

Denilson Pereira Neves (velop4.com)7. Denilson de Oliveira

Mal sa stať novým Romáriom. Španielsky klub Real Betis Sevilla zaňho v roku 1998 „zacvakal“ vtedy neuveriteľných 31,5 milióna eur. V rokoch 1998 až 2005 ale zaznamenal iba trinásť gólov a v Seville nákup trpko oľutovali. Zaujímavosťou je, že Denilson bol počas jednej sezóny spoluhráčom bývalého slovenského reprezentanta Miroslava Karhana. Neskôr si zahral vo francúzskom Bordeaux, ale aj v USA, Saudskej Arábii, Vietname a Grécku.

Denilson De Oliveira (blogspot.com)8. Kerlon

Preslávil sa driblovaním na hlave počas zápasov, ale to bolo takmer všetko. Aj kvôli zraneniam sa nepresadil v európskych kluboch Inter Miláno, Chievo Verona a Ajax Amsterdam.

9. Keirrison

Tohto útočníka získala Barcelona v roku 2009 za 14 miliónov eur. Keirrison ale nedal ani jeden gól a vychýrenú streleckú mušku z brazílskej súťaže nepotvrdil ani v Benfice Lisabon a vo Fiorentine.

Keirisson (fcbarcelona.com)10. Kleberson

Talentovaný záložník a majster sveta z roku 2002 mal nahradiť v Manchestri United kvalitu Juana Sebastiana Veróna. Stal sa ale nevídaným omylom legendárneho trénera Sira Alexa Fergusona. Dopomohlo k tomu skoré zranenie, a tiež to, že za ním nemohla prísť do Európy priateľka. Za „červených diablov“ odohral iba 20 zápasov. Jeho príbeh potvrdzuje, že legionársky chlebíček nie je jednoduchý. A to aj preto, že brazílski legionári ako Ronaldo, Ronaldinho, Romário, Rivaldo či Cafú nastavili latku veľmi vysoko.

(rb)

Komentáre

Pin It